Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością. Prezydent podpisał nowelę
Środowisko osób z niepełnosprawnościami od dawna postulowało, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami.
2016-08-19, 17:21
Od 1 sierpnia 2017 roku będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.
Początkowo nowe legitymacje miały pojawić się już w tym roku, ale - jak twierdzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - poprzedni rząd nie zostawił na ten cel środków.
Inicjatorami nowelizacji była grupa posłów PiS, która zaproponowała przesunięcie terminu wejścia w życie zmian związanych z wprowadzeniem nowych legitymacji poświadczających niepełnosprawność i jej stopień - do października 2017 roku.
REKLAMA
Po pracach w Sejmie, gdzie organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami i część posłów domagali się przyspieszenia terminu, ustalono go na 1 sierpnia 2017 roku.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
Nowelizacja dotyczy także składu Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych działającej przy pełnomocniku rządu ds. niepełnosprawnych.
W jej składzie będą zarówno przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, jak i pracodawców, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych - ci ostatni, w liczbie 20 osób, co oznacza, że cała rada będzie liczyć nawet powyżej 30 członków.
Rada ma być organem społecznym i opiniodawczym dla pełnomocnika rządu, a także głosem środowiska osób z niepełnosprawnościami. Będzie mogła powoływać ekspertów, zlecać przeprowadzanie badań i opracowanie ekspertyz związanych z realizacją jej zadań.
Nowela określa także wymogi wobec kandydata na przewodniczącego Polskiej Rady Języka Migowego.
Początkowo projekt zakładał, że przewodniczącym może być osoba, która ma wykształcenie lub doświadczenie w zakresie wybranego języka lub systemu językowo-migowego. Po pracach w Sejmie ustalono, że ma znać co najmniej dwa języki - polski język migowy i język polski.
Regulacja dotyczy też tworzonych w zakładach pracy chronionej funduszów rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z prawem, jego środki przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
W przypadku ich wydania niezgodnie z przeznaczeniem, pracodawca jest obowiązany do zwrotu i płaci karę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Ustawa wskazuje, że na równi z niezgodnym przeznaczeniem środków funduszu rehabilitacji traktuje się nieprzekazanie środków na ten fundusz.
PAP, kk
REKLAMA