Szef RE: głównym tematem spotkania w Bratysławie będzie przyszłość UE
- Spotkanie 27 państw Unii Europejskiej, bez Wielkiej Brytanii, we wrześniu w Bratysławie nie będzie dotyczyło strategii negocjacyjnej w związku z Brexitem, lecz przyszłości UE i wyzwań, jakie przed nią stoją - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
2016-09-01, 20:21
- Naszym zamiarem nie jest rozmowa na temat Wielkiej Brytanii ani dyskusja o stanowisku negocjacyjnym wobec Zjednoczonego Królestwa. Nasze stanowisko jest jasne: nie będzie negocjacji bez notyfikacji ze strony Londynu o wszczęciu procedury wyjścia z Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.
Donald Tusk prowadzi obecnie rozmowy z szefami rządów i państw UE, które mają przygotować zaplanowany na 16 września szczyt 27 państw unijnych w Bratysławie. W czwartek rozmawiał z premierem Luksemburga.
Zaraz po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem, liderzy państw i instytucji europejskich zgodnie naciskali na rząd w Londynie, by jak najszybciej uruchomił art. 50 Traktatu o UE, który rozpoczyna procedurę wyjścia ze Wspólnoty.
Okazało się to jednak niemożliwe w obliczu początkowego zamieszania politycznego na Wyspach, a obecne, nowe władze Wielkiej Brytanii nie spieszą się z przesłaniem notyfikacji do Brukseli.
Tusk podkreślił, że Unia Europejska nie będzie prowadziła żadnych nieformalnych negocjacji z Wielką Brytanią, bo musi chronić interesy państw członkowskich, a nie tych, które zdecydowały się na opuszczenie Wspólnoty.
REKLAMA
"Nasz cel musi być jasny"
Wskazując na kluczowe obszary, które mają być przedmiotem dyskusji w Bratysławie, szef Rady Europejskiej zaznaczył znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i ochrony granic zewnętrznych UE.
- To nie przypadek, że ta sprawa, wraz z kwestią migracji, była głównym motywem kampanii przedreferendalnej w Zjednoczonym Królestwie. Ale poczucie niepewności i destabilizacji w wielu sprawach, włączając w to kwestie gospodarcze, jest obecne w Europie - ocenił.
Szef Rady Europejskiej stwierdził, że podziela pogląd przywódców państw unijnych, z którymi się konsultuje, iż kluczowa dla Wspólnoty jest nadal kwestia nieuregulowanej migracji.
Dzięki umowie UE z Turcją udało się zahamować napływ uchodźców i migrantów do Europy, jednak niepewność co do przyszłości porozumienia z Ankarą, a także możliwość powstania nowych szlaków migracyjnych nie pozwala przywódcom na porzucenie tego tematu.
Podkreślił, że całkowita liczba migrantów przybyłych z Turcji do Grecji przez ostatnie cztery miesiące równa się liczbie przybywających w ciągu jednego dnia w szczytowym okresie ubiegłorocznego kryzysu migracyjnego.
- To pokazuje, że nasza wspólna praca przynosi efekty. Ale nasz cel musi być jasny: nigdy więcej nie powinniśmy pozwolić na powtórkę chaosu z 2015 roku w Europie - oświadczył.
Innym kluczowym obszarem, jaki wskazał, jest terroryzm. W ostatnich miesiącach przez Francję, Belgię i Niemcy przetoczyła się fala zamachów dokonywanych przez islamskich ekstremistów.
REKLAMA
Zdaniem Tuska odpowiedzią na te akty terroru powinna być ściślejsza współpraca państw unijnych. Zastrzegł przy tym, że bezpieczeństwo narodowe należy i będzie należało do kompetencji państw członkowskich.
Relacjonując prowadzone konsultacje, szef Rady Europejskiej oznajmił, że przywódcy unijni przywiązują dużą uwagę do narastających obaw związanych z globalizacją i do poczucia niepewności co do przyszłości gospodarczej.
- Społeczeństwa mają poczucie, że z globalizacji korzystają jedynie elity. Musimy pomóc ludziom odzyskać wiarę, że UE jest po to, by im służyć, gwarantować im ochronę i dzielić ich emocje - wskazał Tusk.
Jak zaznaczył, w Bratysławie 27 krajów Unii powinno przedstawić wspólne diagnozy dotyczące przyszłości Wspólnoty po referendum w Wielkiej Brytanii.
***
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie jest jedynym przywódcą, który podjął ofensywę dyplomatyczną przed spotkaniem w słowackiej stolicy. Własne konsultacje prowadzi kanclerz Niemiec Angela Merkel, spotkania organizowali również premier Włoch Matteo Renzi i prezydent Francji Francois Hollande.
REKLAMA
PAP, kk
REKLAMA