Dobierz psa po charakterze. Ruszyła akcja "Dopasowani Kompani"
Dobór charakterologiczny psa i człowieka to dobry sposób na świadomą adopcję dorosłych psów. Dzięki temu znacznie rzadziej zdarzają się przypadki powrotu zwierzęcia do Fundacji - mówi szefowa Fundacji Zwierzęca Polana, Aleksandra Grynczewska.
2016-09-10, 08:03
Fundacja prowadzi od września do listopada akcję "Dopasowani Kompani", której celem jest pomoc w dopasowaniu jak największej liczby bezdomnych dorosłych psów do idealnych dla nich właścicieli. Metodą, którą wykorzystuje jest charakterologiczny psa i człowieka.
– Przypadki, kiedy zwierzę do nas wróciło zdarzyły się zaledwie kilka razy, np. ze względu na to, że pies kopał doły lub właściciel zmienił miejsce zamieszkania – powiedziała Grynczewska. Dodała, że od początku działalności Fundacji - od 2012 r. - było jedynie dziesięć na siedemset zaadoptowanych psów.
Charakter psa pod lupą zoopsychologów
Charaktery i potrzeby psów są dokładnie analizowane poprzez wywiady środowiskowe i behawioralne. – Psy ulokowane są w czterech hotelach na terenie całej Polski i są pod obserwacją zoopsychologów. Analizie poddawane są ich reakcje na samochody, inne zwierzęta czy dzieci. Badane jest także, jak psy radzą sobie w obliczu zagrożenia oraz jaką mają osobowość – czy są bardziej ruchliwe czy spokojne, a co za tym idzie – jaki dom preferują – wyjaśniła.
Szefowa fundacji Zwierzęca Polana tłumaczyła, że badaniu środowiskowemu poddawani są również potencjalni właściciele psów. – Wypełniają ankietę składającą się z trzydziestu pytań dotyczących tego, jak wygląda ich dom, w jaki sposób spędzają czas wolny, jakie mają doświadczenie w kontaktach z psami oraz jaką dysponują wiedzą na temat czworonogów, opieki nad nimi i ich szkoleń – powiedziała.
Najpierw krótkie spotkania w hotelu
Jeśli wszystko przebiegnie dobrze, potencjalni właściciele zapraszani są do jednego z hoteli dla psów. Zazwyczaj wizyty trwają kilka godzin, czasem wydłuża się to do paru spotkań. Kiedy obie strony wzajemnie się zaakceptują, podpisywane są dokumenty adopcyjne. – Jesteśmy cały czas do dyspozycji osób, które zdecydowały się na adopcję i, w razie wystąpienia problemów z zaklimatyzowaniem się czworonoga w nowym domu, przeprowadzana jest na nasz koszt wizyta behawiorysty – powiedziała Aleksandra Grynczewska.
Pomysł charakterologicznego doboru psów i właścicieli dobrze ocenia Aleksandra Słyk-Przeździecka ze Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. – Dużo psów jest oddawanych właśnie z racji braku przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu, niedopasowania i innych wyobrażeń na temat danej rasy. Dochodzi często do wielu paradoksów, np. starsza osoba dostaje pod opiekę psa wymagającego dużej aktywności fizycznej – powiedziała. Jej zdaniem, dobór charakterologiczny pozwala tego uniknąć.
Podobnego zdania jest Mariusz Tauber z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. – To ważne, żeby wybierać psa nie tylko pod względem wyglądu, ale także jego charakteru. Bardzo wiele osób oddaje nam psa dlatego, że sobie z nim nie radzą, nie odpowiada ich stylowi życia – dodaje.
Ale Fundacja zabezpiecza się przed powrotem zwierzęcia także w inny sposób - są za to duże kary. Oprócz opłacenia kosztów transportu i utrzymania czworonoga do czasu znalezienia nowego właściciela, płaci karę umowną na rzecz Fundacji - 4 tys. zł. Dzieje się to m.in. w przypadku stwierdzenia porzucenia zwierzęcia, oddania go osobom trzecim, niepowiadomienia o zaginięciu zwierzęcia do 24 godzin od chwili zniknięcia lub niepoddania zwierzęcia zabiegowi sterylizacji w wyznaczonym umową terminie.
Więcej informacji na stronie kampanii: www.dopasowanikompani.pl
REKLAMA
PAP/dad
REKLAMA