Ks. Popiełuszko uhonorowany na Węgrzech. Skwer i pomnik
Skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce został w niedzielę symbolicznie odsłonięty w dzielnicy Budapesztu, Obudzie, w obecności przedstawicieli rządu węgierskiego, ambasadora RP na Węgrzech Romana Kowalskiego oraz licznie zgromadzonych Polaków i Węgrów.
2016-09-11, 18:35
Na skwerze umieszczono pomnik. To wielki różaniec z dużych wapiennych kamieni połączonych łańcuchami. - Na części tych kamieni są napisy z cytatami z wystąpień księdza Popiełuszki, a na tablicy obok jest informacja i krótki opis życia błogosławionego - powiedział ambasador.
Obok posadzono trzy drzewa: pamięci ks. Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II. - Z Polski przywieziono ziemię z rodzinnego miasta ks. Jerzego Popiełuszki (urodził się w Okopach na Podlasiu), która została umieszczona pod drzewem jego pamięci - zaznaczył Kowalski.
Skwer, powstały z inicjatywy Samorządu Mniejszości Polskiej dzielnicy Obuda-Bekasmegyer oraz burmistrza tej dzielnicy Balazsa Busa, znajduje się obok skweru poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.
W uroczystości uczestniczyli m.in. minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga, sekretarz stanu odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Obudy i Polonia oraz goście z Polski.
REKLAMA
Uroczystą mszę celebrował w pobliskim kościele bp pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Gyoergy Snell.
PAP/fc
REKLAMA