Premier: w najbliższych godzinach powiem, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa

2016-09-15, 09:33

Premier: w najbliższych godzinach powiem, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa
Beata Szydło. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Beata Szydło zapytana, czy w najbliższych godzinach zdymisjonuje ministra skarbu Dawida Jackiewicza, odpowiedziała: "prawdą jest, że w najbliższych godzinach odbędzie się konferencja prasowa, na której powiem o tym, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa".

- Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie i w programie rządowym przyjęło, że Ministerstwo Skarbu Państwa będzie likwidowane i ten proces się kończy - zaznaczyła szefowa rządu w rozmowie z TVN24.

Zapytana, o wypowiedź szefa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego podczas niedzielnej Rady Politycznej PiS, w której krytykował to, co dzieje się obecnie w spółkach Skarbu Państwa, premier powiedziała:

"Zarządzanie spółkami SP nie jest łatwe. Zarządzanie spółkami SP, majątkiem państwa, wymaga ogromnej odpowiedzialności, determinacji i faktycznie wystarczającej determinacji do tego, żeby nie pozwolić, by majątek SP stał się łatwym kąskiem dla tych, którzy chcą robić na nim nieczyste interesy".

- Pozostawiam panu ministrowi Dawidowi Jackiewiczowi ocenę tego, w jaki sposób w tej chwili on będzie chciał wypowiedzieć się na temat tego, jaka jest sytuacja w spółkach Skarbu Państwa - wskazała.

- Ja mogę powiedzieć tak: to o czym mówił premier Kaczyński w niedzielę jest oczywiście dla wszystkich przestrogą i ostrzeżeniem i to są słowa, które każdy polityk Prawa i Sprawiedliwości powinien codziennie sobie przypominać - podkreśliła Beata Szydło.


Resort do likwidacji

Pod koniec lipca rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Ustalono wówczas, że MSP będzie funkcjonowało do końca tego roku, a od stycznia 2017 roku jego obowiązki przejmie nowy podmiot.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło wówczas, że realizowana w poprzednich latach strategia resortu skarbu państwa, nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna "ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego"

"A także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków".

Istotnym elementem reformy ma być likwidacja ministerstwa i przekazanie wybranych kompetencji dotyczących nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa do wyspecjalizowanego podmiotu - zaznaczyło CIR.

Pod koniec czerwca Jackiewicz powiedział, że chciałby, aby holding bądź agencja zastępujące MSP zostały powołane w pierwszym kwartale 2017 roku. Wskazał, że likwidacja ministerstwa i powołanie nowego podmiotu musi być "zsynchronizowane".

W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich wymieniono m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Znajdą się tam też być może grupy związane z sektorem energetycznym.

Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej