Raport o lokum dla żaka: akademików za mało, wynajem – drogi. A może prywatne akademiki?

Mały wybór mieszkań i wyższe ceny - na to muszą nastawić się studenci, którzy jeszcze nie znaleźli mieszkania na wynajem.

2016-10-03, 20:07

Raport o lokum dla żaka: akademików za mało, wynajem – drogi. A może prywatne akademiki?
W Polsce mamy ok. 1,5 mln studentów, a miejsc w państwowych akademikach jest ok. 130-140 tys. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Ile kosztuje lokum dla żaka i dlaczego najlepszym rozwiązaniem - tak dla studentów jak i inwestorów byłaby budowa prywatnych akademików, mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jest to efekt tego, że najbardziej atrakcyjne dla studentów pod względem ceny i lokalizacji lokale już znalazły najemców.

̶  Na rynku pozostają teraz mieszkania, które nie cieszyły się zainteresowaniem studentów w miesiącach poprzedzających początek roku akademickiego - tłumaczy Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Na rynku zostały dobre, ale kosztowne mieszkania

̶  To mieszkania o podwyższonym standardzie, dobrych lokalizacjach, które znajdują odzwierciedlenie w cenie, a także leżące na obrzeżach miast, ale oferowane  w cenach nie do zaakceptowania dla studentów – mówi ekspert.

Jak dodaje, ci, którzy nie zatroszczyli się o lokum wcześniej, muszą wiedzieć, że na początku roku akademickiego warunki dyktują właściciele mieszkań.

REKLAMA

Najtańsze kawalerki w czterech miastach

Ceny różnią się w zależności od miasta. Tradycyjnie najdroższym miastem na wynajem jest Warszawa.

Jak wylicza ekspert, jeśli weźmie się pod uwagę najtańsze  mieszkania - kawalerki - to jest grupa miast, gdzie ceny nie przekraczają 1000 zł.

- To Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Szczecin, wylicza gość Polskiego Radia 24.

Najdroższe: Warszawa, Kraków, Wrocław

̶ Najdroższym miastem jest Warszawa, gdzie ceny kawalerek w „tańszych lokalizacjach, typu Białołęka, Ursus, zaczynają się od 1200-1300 zł. Podobnie jest w Krakowie oraz Wrocławiu – mówi ekspert.

Problem z budową prywatnych akademików

W Polsce zaczynają powstawać także prywatne akademiki. Na razie nie ma ich wiele, bo deweloperzy są zainteresowani przede wszystkim budową mieszkań na sprzedaż.

Przeszkodzą w budowaniu prywatnych akademików są też obowiązujące przepisy.

Jak wyjaśnia gość PR24, dotyczy to norm obejmujących powierzchni budowanych mieszkań, łazienek, przedpokojów itd.

̶  Mówi się, że resort budownictwa ma je znieść, i byłoby to zielone światło do budowy akademików, ale na razie nie wybudujemy mieszkania, które ma mniej niż 20 metrów kwadratowych, mówi  Marcin Jańczuk.

REKLAMA

Mało miejsc w państwowych akademikach

Potencjał rynku prywatnych akademików jest ogromny. Bo w Polsce mamy ok. 1,5 mln studentów, a miejsc w państwowych akademikach jest ok. 130-140 tys.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej