Sejm odrzucił projekt ustawy antyaborcyjnej. 428 posłów głosowało, za odrzuceniem 352, przeciw 58, wstrzymało się 18

Od kilku dni temat ustawy antyaborcyjnej nie schodzi z czołówek gazet. Po poniedziałkowym "czarnym proteście", wczorajszym burzliwym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości, która odrzuciła projekt "Stop aborcji" i nocnej debacie w Sejmie, posłowie dziś odrzucili ustawę antyaborcyjnej.

2016-10-06, 10:00

Sejm odrzucił projekt ustawy antyaborcyjnej. 428 posłów głosowało, za odrzuceniem 352, przeciw 58, wstrzymało się 18
Sejmowa sala plenarna. Foto: Wikimedia Commons/Katarzyna Czerwińska

Podczas nocnej debaty przedstawiciel Komitetu "Stop aborcji" wyrażał oburzenie z powodu negatywnej opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka na temat projektu ustawy. 

(Film - "Ja tego cyrku tolerować nie będę". Marszałek Sejmu zarządza przerwę po nocnej debacie o prawie do aborcji. SEJM/X-NEWS) 


Po porannym posiedzeniu klubu parlamentarnego, PiS zapowiedział, że nie będzie dyscypliny partyjnej podczas głosowania. Inaczej postąpiły PO i Nowoczesna, które nakazały swoim posłom głosować za odrzuceniem ustawy. Dyscypliny ma nie być również w PSL i Kukiz'15.   

Politycy, dziennikarze komentują dzisiejsze głosowanie. 

REKLAMA

REKLAMA

11:20 - - Wyborcy odwrócą się od PiS - mówi Mariusz Dzierżawski z Fundacji "Pro-prawo do życia", przedstawiciel wnioskodawców.  - To nie pierwsze nasze przegrane głosowanie. Będziemy dalej walczyć o prawo do życia - dodał.  

REKLAMA

11:10 - głosowanie nad projektem ustawy antyaborcyjnej. Sejm odrzucił wniosek


11:08 - na mównicy premier Beata Szydło. - Jestem za ochroną życia i czuje się odpowiedzialna za to by, życie było godne – stwierdziła premier Beata Szydło. Szefowa rządu zapowiedziała, że do końca roku będzie gotowy program wsparcia dla rodzin i matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tzw. trudnych ciąż.

REKLAMA

- A także program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne i program wsparcia dla kobiet, które zdecydują się donosić ciąże w najtrudniejszych dla siebie sytuacjach – stwierdziła Szydło.

Jak dodała, projekt taki pojawi się do końca miesiąca. W czasie prac budżetowych na przyszły rok, rząd zgłosi też poprawki zapewniające zabezpieczenie finansowe na realizację projektu od 1 stycznia 2017 roku.

REKLAMA

Zostanie też przeprowadzona akcja informacyjna oraz społeczna, wspierająca i promująca ochronę życia.

11:02 - poseł Jarosław Kaczyński wnosi o przerwę. - Doszło do wielkiego nieporozumienia. My szanujemy prawo do życia, ale reakcja społeczna skłoniła nas do namysłu - powiedział prezes PiS.

10:47 - przemawia Joanna Banasiuk z komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. - Co się stało przez te dwa tygodnie? Czemu państwo odrzucili w Komisji Sprawiedliwości ustawę pod którą podpisało się pół miliona ludzi ? To, co zrobiliście to zwykła przemoc - mówiła do posłów PiS dr Banasiuk.

REKLAMA

- Nie jest prawdą, że ustawa zabrania badań prenatalnych. Ona ochrania lekarzy dokonujących takich badań. Personel medyczny nie ponosi odpowiedzialności. Projekt nie tworzy również przeszkód dla ochrony życia matki. Przewiduje konieczność ratowania życia kobiety, nawet kosztem dziecka - zaznaczyła Joanna Banasiuk.

- Nie jest prawdą, że projekt przewiduje karanie kobiet. Każdy zamach na życie dziecka poczętego powinno być traktowane jak zamach na życie człowieka już urodzonego, czyli podlegać odpowiedzialności karnej - podkreśliła.

REKLAMA

- Apeluje o wzięcie w obronę tych wszystkich najsłabszych, których nei chce nawet własna matka - mówiła przedstawicielka Komitetu "Stop aborcji". - Gdy dwa tygodnie temu z entuzjazmem przyjęli państwo projekt ustawy antyaborcyjnej, wielu Polaków miało nadzieję, że prawo będzie oparte na moralności. Przekonamy się czyrok temu rzeczywiście nastąpiła "dobra zmiana" - dodała.
Joanna Banasiuk wniosła poprawkędo projektu wykreślając zapis o odpowiedzialności karnej kobiet.

***
Z nieoficjalnych informacji wynika, że PiS przedstawi własną ustawę dot. aborcji. Ma on iść w kierunku wyeliminowania aborcji w przypadkach tzw. przesłanki eugenicznej, czyli uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
- Projekt nie będzie od razu. To kwestia czasu. Nie wiadomo na razie nic o szczegółach. Na pewno będzie ucinał eugenikę. Przytłaczająca część aborcji dotyczy dzieci z zespołem Downa. Będziemy szli w kierunku wyeliminowania tych aborcji - powiedział polityk PiS z kierownictwa partii po czwartkowym posiedzeniu klubu.

***

10:40 - przemawia poslanka Scheuring-Wielgus. - Nie możecie dyktować kobietom ich praw. Chcecie na tym intymnym temacie zrobić politykę - stwierdziła. 

REKLAMA

- Po co wam to było ? Po co wywołaliście wojnę ideologiczną ? Znaleźliście sięw kleszczach między fanatykami a kobietami. Skąd w was ta próżność ? - pytała Joanna Mucha z PO. 

10:35 - zaczyna się debata nad ustawą antyaborcyjną. Poseł Winnicki apeluje do PiS-u do głosowania za przyjęciem ustawy. - Apeluje o to, żeby sumienie zwyciężyło w PiS-ie - mówił Winnicki. - Całkowita penalizacja aborcji byłaby osiągnięciem na miarę zniesienia niewolnictwa - powiedziała posłanka Kukiz'15 Anna Maria Siarkowska. 

- Jestem mamą dziecka z zespołem Downa. To są dzieci które kochają całym sercem. Powinniśmy je chronić. To co PiS zrobił wczoraj to kpina - mówiła Genowefa Tokarska z PSL. 

REKLAMA

10:32 - debata i głosowanie nt. ratyfikacji porozumienia paryskiego. Sejm ratyfikował ustawę o porozumieniu paryskim

10:24 - czytanie i przyjęcie wniosku uchwały o wdzięcznści dla nauczycieli polonijnych

REKLAMA

10:22 - wniosek o przerwę odrzucony w głosowaniu

10:21 - poseł Stanisław Tyszka (Kukiz'15) prosi o przerwę. Publicznie przeprasza obywateli za poziom dyskusji nt. aborcji

10:19 - Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) również wnioskuje o przerwę i apeluje o wpuszczenie  kobiet stojących przed Sejmem

10:17 - Marszałek Kuchciński tłumaczy, że władze Sejmu postępują wedle regulaminu, zaznaczył, że każdy poseł może wpuścić 5 osób 

REKLAMA

10:15 - poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) oraz poseł Bartosz Arłukowicz(PO) wnosi o przerwę i apeluje o wpuszczenie do Sejmu kilkudziesięciu kobiet, które "stoją na deszczu" 

10:14 - poseł Niesiołowski (Europejscy Demokraci) również potępił Wicemarszałka Tyszkę, przytoczył słowa Tyszki, który miał nazwać posłów "małpami"

10:13 - Marszałek Kuchciński odrzucił wniosek posła Winnickiego

10:12 - poseł Kukuiz'15 zgłasza wniosek o odroczenie dyskusji z powodu wczorajszych wydarzeń z posiedzenia Komisji Sprawiedliwości, konkretnie zachowania PO i Nowoczesnej oraz "skandalicznego" prowadzenia nocnych obrad przez wicemarszałka Tyszkę

REKLAMA

10:10 - Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przypomina, że każdy poseł ma prawo do wpuszczenia 5 osób na sejmowe galerie i ten przepis jest realizowany 

10:08 - - Przed biurem przepustek Sejmu stoi około 30 osób z organizacji pozarządowych, są to kobiety, nie mogą wejść. Dziewczyny w środę zostały zgłoszone (do wejścia) zgodnie z regulaminem Sejmu, jednak ta lista jest dzisiaj listą nieznaczącą - mówi posłanka PO Monika Wielichowska. Jej zdaniem, takie działanie szefowej Kancelarii Sejmu, to łamanie prawa 

REKLAMA

Posłanka PO powiedziała wcześniej na konferencji prasowej, że Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska nie chce wpuścić do Sejmu przedstawicielek organizacji pozarządowych. Kobiety chciały przysłuchiwać się obradom Sejmu, który ma zdecydować o losie obywatelskiego projektu ustawy zaostrzającego przepisy aborcyjne.


polskieradio.pl/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej