Jolanta Szymanek - Deresz

Jolanta Szymanek - Deresz przychylnie ocenia projekt ustawy o nauczycielskich emeryturach, przedstawiony przez ministerstwo pracy.

2008-11-22, 07:38

Jolanta Szymanek - Deresz

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Jolanta Szymanek - Deresz przychylnie ocenia projekt ustawy o nauczycielskich emeryturach, przedstawiony przez ministerstwo pracy. Polityk SLD powiedziała w Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia, że Sojusz jeszcze nie zdecydował, czy poprze ewentualne weto prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych.

Jolanta Szymanek - Deresz zastrzegła jednak, że jeśli rząd odrzuci propozycję minister pracy Jolanty Fedak, to będzie miało wpływ na decyzję Sojuszu w tej sprawie. Premier uznał bowiem ten projekt za nieporozumienie i zapowiadał, że zajmie się tą sprawą po powrocie z Kataru. Szymanek-Deresz zapewniła jednocześnie, że SLD ma na względzie przede wszystkim dobro pracowników. Gość Polskiego Radia skrytykowała rząd Donalda Tuska, że jest zamknięty na rozmowy ze stroną społeczną.

Projekt ministerstwa pracy zakłada, ze nauczycielki będą mogły przechodzić na wcześniejszą emeryturę od 55. roku życia, a nauczyciele od 60. roku życia. Stopniowo okres ten będzie skracany. Minister pracy Jolanta Fedak liczy na to, że porozumienie z nauczycielami, którzy są najliczniejszą grupą domagającą się utrzymania prawa do wcześniejszych świadczeń, skłoni prezydenta do podpisania ustawy o emeryturach pomostowych.

Jolanta Szymanek - Deresz powiedziała, że SLD czeka, aż rząd przedstawi konkretne propozycje, dotyczące nowej ustawy medialnej.

REKLAMA

Polityk SLD przypomniała, że rząd spóźnia się z upublicznieniem ostatecznej wersji projektu.

Jolanta Szymanek - Deresz zaprzeczyła pogłoskom o tym, że wśród Sojuszu nie ma jedności w kwestii nowelizacji ustawy medialnej. Wyraziła tez nadzieję, że rząd będzie tak otwarty na rozmowy w tej sprawie - tak jak to zapowiadał. Jej zdaniem, poprzednia ustawa medialna zawierała propozycje niekorzystne dla nadawców publicznych, podobne do tych, które wprowadzał poprzedni rząd.

Projekt nowej ustawy medialnej autorstwa Ministerstwie Kultury zakłada m.in., że TVP i Polskie Radio zostaną postawione w stan likwidacji i powstaną nowe spółki. Abonament miałby zostać zastąpiony przez Fundusz Zadań Publicznych, który przyznałby mediom publicznym pieniądze na realizację tzw. licencji programowych. Wśród proponowanych zmian jest połączenie w jedną spółkę Radia i Telewizji.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej