Sezon na swetry czas zacząć! Jaki wybrać materiał?
Chłodne jesienne i zimowe dni zmieniają modowe trendy, ale żeby wyglądać dobrze, trzeba się też dobrze czuć. Przy niskiej temperaturze musi być nam przede wszystkim ciepło. Jedno drugiego nie wyklucza, bo dobrze dobrany sweter sprawi, że będziemy ładnie wyglądać i nie zmarzniemy. Ważne jest, by dobrać odpowiedni fason i materiał, a także odpowiednio go pielęgnować.
2016-11-04, 15:25
Jak kupować?
Dlaczego jeden sweter jest w stanie przetrwać wiele sezonów, a inny już po kilku praniach staje się wyciągnięty, zmechacony i wyblakły? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykonane jest ubranie i z czego oraz od jakości użytych surowców. Warto przed zakupem swetra sprawdzić z jakich materiałów jest zrobiony, by wiedzieć jak go prać, czyścić i przechowywać. Włókna użyte do produkcji decydują o miękkości, trwałości i właściwościach termoizolacyjnych ubrań. Trzeba pamiętać, aby sweter w sklepie przymierzyć (na wieszaku czy manekinie może wyglądać całkiem inaczej niż na ciele) oraz żeby sprawdzić, czy nie gryzie skóry – nie tylko dłoni (które są bardziej odporne na szorstkie tkaniny), ale też bardziej wrażliwych miejsc, np. szyi czy ramion.
Powiązany Artykuł
Jak wyszczuplić się ubiorem?
Charakterystyka materiałów wykorzystywanych do produkcji swetrów
Bawełna – naturalny i bardzo popularny materiał wykonywany z włókien rośliny o tej samej nazwie. Bawełniane swetry są miękkie i miłe w dotyku, ale dość lekkie i cienkie. Bawełna jest dość łatwa w przechowywaniu i pielęgnacji - można ją prać bez problemu w pralce, i wieszać na wieszaku bez obaw, że się skurczy, rozciągnie lub zniszczy. Dobrze też wchłania wilgoć i umożliwia skórze oddychanie, zapewniając wysoki komfort noszenia.
Wełna to podobnie jak bawełna, naturalny i popularny surowiec, z którego szyje się ubrania, bieliznę, pościel, ręczniki i wiele więcej. Słowo ,,wełna” na metce generalnie oznacza sierść owiec, każdy inny rodzaj wełny jest dokładniej opisywany, np. wełna wielbłądzia czy wełna kozia. Najbardziej wartościowa wełna pochodzi z owiec zwanych merynosami, najcenniejsza z kóz kaszmirskich, czyli kaszmir. Wełna jest włóknem bardzo pożądanym ze względu na swoje właściwości. Długo i trwale utrzymuje ciepło (dzięki strukturze zatrzymującej dużo powietrza) nawet jeśli sweter jest cieniutki. Zaletą wełny jest również jej higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wody: ta tkanina jest w stanie wchłonąć wilgoć nawet do 50% (w normalnych warunkach włókno jest wilgotne w 17%). W czasie silnych opadów śniegu warto mieć na głowie wełnianą czapkę, bo wtedy woda łatwo przez nią nie przesiąknie. Ponadto wełna nie gniecie się, gdyż jej włókna są bardzo sprężyste – tak więc polecana jest osobom nieprzepadającym za prasowaniem :-) Wełna brudzi się dużo trudniej niż bawełna i jest odporna na wysoką temperaturę. Niestety ma też swoje minusy i lubi się rozciągać, szczególnie gdy jest mokra, dlatego trzeba zachować ostrożność przy praniu ręcznym. Poza tym, wełna mechaci się, co wynika z budowy jej włókien; uczula i nie jest wskazana dla alergików; chętnie gryzą ją mole, ale i ona nieraz gryzie nas, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, jak reaguje na nią skóra, a trzymając ją w domu, trzeba zabezpieczać swetry przed owadami.
Moher to rodzaj wełny pochodzący z kóz angorskich. Charakteryzuje się długim włóknem, jest naturalnie zmechacony, puszysty, połyskujący i lekki, ale też bardzo delikatny. Mimo domieszek, trzeba go bardzo ostrożne konserwować. Łatwo się farbuje na różne kolory. Wadą jego jest natomiast dodatkowe mechacenie się, które nie wygląda już tak ładnie jak to pierwotne. Moherowe swetry pierze się ręcznie, w zimnej wodzie i z użyciem specjalnego płynu.
REKLAMA
Wiskoza to włókno sztuczne, ale nie syntetyczne. Uzyskiwane jest w wyniku chemicznej obróbki występującej w przyrodzie celulozy, a swoimi właściwościami przypomina włókna naturalne (bawełnę), choć jest od nich tańsza. Z wiskozy produkowane są włókna ciągłe (sztuczny jedwab, kord) lub cięte (bawełnopodobne i wełnopodobne). Tkanina ta dobrze pochłania wilgoć i jest elastyczna, a jej niewątpliwą zaletą jest duża odporność na utratę koloru.
Powiązany Artykuł
Postaw na peeling!
Akryl jest bardzo podobny do samej wełny, jednak podstawową różnicą jest fakt, że to materiał chemiczny i syntetyczny. Często stosowany jest jako alternatywa dla prawdziwej wełny, gdyż jest miękki, chroni przed chłodem, nie gniecie się i nie uczula oraz nie atakują go mole, grzyby czy bakterie. To chyba jednak koniec zalet, bo mimo że jest tani w produkcji, to jednak nietrwały, podatny na wysokie temperatury, powoduje elektryzowanie, jest łatwopalny, a jego komfort noszenia jest niski – skóra nie oddycha i szybko się poci. Akrylowe ubrania zwykle nadają się tylko na jeden sezon, czasem zaledwie na jego część. Taki sweterek po paru założeniach wygląda po prostu źle. Duża ilość ubrań w sieciówkach wykonana jest właśnie z akrylu kryjącego się także pod nazwami: anilana, poliakryl, ascaryl czy acrilan. Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu na dłuższy czas, odkładajmy ubrania z akrylem na metce.
Gdy już wiemy, z jakich surowców powinny być wykonane swetry znajdujące się w naszych szafach, warto przemyśleć, jakie fasony nam pasują i na jakie okazję chcemy je zakładać. Ten rodzaj ubrań nadaje się nie tylko na chłodne wieczory spędzane w domu przy kominku! W swetrach można wyglądać uroczyście i elegancko.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA
REKLAMA