Kajak-polo, czyli kajakarstwo i jego oryginalne odmiany

Widowiskowe i emocjonujące, ale niestety mało znane. W Magazynie sportowym Polskiego Radia 24 głównym tematem było kajakarstwo w rzadziej spotykanych odmianach. Na temat kajak-polo mówiła reprezentantka Polski Krystyna Nowacka, natomiast o kajakowym freestyle’u opowiadali Zosia Tuła i Tomek Czaplicki, najlepsi freestyle’owcy w naszym kraju.

2016-11-06, 21:58

Kajak-polo, czyli kajakarstwo i jego oryginalne odmiany
Podobnie jak w innych grach zespołowych, m.in. w piłce nożnej lub ręcznej, tak w kajak polo głównym zadaniem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Foto: flickr/PSYGMON 7

Posłuchaj

06.11.16 Krystyna Nowacka: walka w kajak-polo jest niezwykle zacięta i widowiskowa
+
Dodaj do playlisty

Gra zespołowa, w której uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny rywalizujące na wodnym boisku. Oto kajak-polo. Zawodnicy poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach. Podobnie jak w innych grach zespołowych, m.in. w piłce nożnej lub ręcznej, tak i tutaj, głównym zadaniem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem.

– Bramka w kajak-polo jest umieszczona dwa metry nad wodą. Można powiedzieć, że nasza dyscyplina jest podobna do rugby. Tutaj też jest zacięta walka o pozycje, zarówno w obronie, jak i w ataku. Każdy centymetr boiska jest bezcenny. Formą karania są kartki. Zielona jest tylko ostrzeżeniem, żółta to zejście zawodnika na 2 minuty, a czerwona to całkowita dyskwalifikacja z gry – powiedziała Krystyna Nowacka.

Nie tylko kajak-polo dostarcza dużo emocji. O wiele bardziej widowiskowy jest freestyle kajakowy. Freestyle’owcom kajak nie służy do pływania, tylko do wykonywania przeróżnych ewolucji na, pod, a najczęściej ponad powierzchnią wody. Ta odmiana kajakarstwa polega na zaawansowanej akrobatyce wykonywanej wokół trzech osi kajaka. Konkurencje rozgrywane są na basenach lub na wodzie płynącej w tzw. playspotach.

– We freestyle’u kajakowym każda ewolucja jest odpowiednio punktowana. Im trudniejsza, tym więcej punktów można zdobyć. Najczęściej są to różne odmiany salta przodem lub tyłem – podkreślił Tomek Czaplicki.  

REKLAMA

– Mimo tego, że nie jest to szerzej znana dyscyplina, to w Polsce jest sporo osób, które ją uprawiają. Duża część z nich robi to amatorsko. Z każdym rokiem jest nas coraz więcej, z czego bardzo się cieszę – dodała Zosia Tuła.

Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji sportowych dnia.

Gospodarzami Magazynu sportowego byli Maciej Gaweł i Dariusz Matyja.

Więcej Sportu w Polskim Radiu 24

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/tj

__________________

Data emisji: 06.11.2016

Godzina emisji: 21.05

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej