Prezydent Andrzej Duda: sprawne państwo gwarancją niepodległości
- Słabość zawsze kusi wrogów; gwarancją niepodległości jest sprawny i efektywny mechanizm państwowy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Belwederze podczas konferencji Forum Przywództwa z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
2016-12-02, 14:00
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda: dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie (IAR)
Dodaj do playlisty
W piątek do Warszawy przyleciał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z małżonką Maryną. Ukraińską parę prezydencką przywitał Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Wizyta ukraińskiego przywódcy ma związek z przypadającą 2 grudnia 25. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.
Przed południem doszło do rozmowy przywódców Polski i Ukrainy. Jak poinformował prezydencki minister Marek Magierowski, prezydenci Polski i Ukrainy podpisali umowę ogólną w sprawie wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz przyjęli wspólną deklarację o współpracy w dziedzinie infrastruktury energetycznej.
- Dokładnie 25 lat temu, 2 grudnia 1991 roku, Polska, jako pierwsze państwo na świecie, uznała suwerenną i niepodległą Ukrainę. Ta data ma charakter symboliczny - tamto wydarzenie zapoczątkowało nowe relacje Polski z Ukrainą. Relacje, które przez te 25 lat nigdy się nie zmieniły - podkreślił Andrzej Duda.
- Podczas rozmowy z panem prezydentem bardzo silnie akcentowałem to, że niezależnie od tego, w jaki sposób w Polsce zmieniała się władza, kto w danym momencie miał większość w parlamencie, jaki był rząd, kto sprawował urząd prezydenta RP, wsparcie dla Ukrainy, dla jej dążeń do suwerenności, dla niepodległości Ukrainy przez te 25 lat ze strony Polski i polskiego społeczeństwa było niezmienne - zaznaczył.
- Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie. Dzisiaj wspieramy Ukrainę także w walce o suwerenność o zachowanie integralności terytorialnej. Niestety, jest tak, że dziś część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję i jest przez Rosję okupowana. Polska, a mam nadzieję, że również wspólnota międzynarodowa, nigdy się z tym faktem nie pogodzi - oświadczył.
- Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w jej walce o odzyskanie terytoriuam, a także o to, by konflikt zbrojny jak najszybciej się zakończył (...) Dzisiaj wielkim zadaniem Europy i świata jest to, aby tę sytuację zakończyć, ale nie poprzez zamrożenie konfliktu a poprzez jego rozwiązanie, poprzez stworzenie takiej sytuacji, w której Ukraina odzyska kontrolę nad swoimi granicami, w której porozumienia mińskie zostaną zrealizowane - wyliczył.
Polski prezydent oświadczył, że RP wspiera również Ukrainę w realizacji reform, których podjął się ukraiński prezydent i rząd. - Cieszę się bardzo z zawartego przed chwilą porozumienia między rządem polskim a rządem Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy wojskowej. To pokazuje, że Polska jest cały czas zainteresowana, jest aktywna, w tym właśnie wymiarze wsparcia Ukrainy. Jesteśmy cały czas gotowi świadczyć Ukrainie pomoc zarówno ekspercką, jak i ta finansową - zadeklarował.
REKLAMA
Zwracając się do Poroszenki Duda powiedział: "Mam nadzieję, że będziemy razem budowali tą wielką przestrzeń bezpieczeństwa i współpracy europejskiej". Dodał, że "ma nadzieję, że w najbliższym czasie uda się zainicjować wspólną polsko-ukraińską instytucję dobrego sąsiedztwa, która będzie budowała tą rzeczywistą atmosferę pojednania i prawdy historycznej pomiędzy naszymi narodami".
TVP
Andrzej Duda poinformował, że razem z prezydentem Ukrainy chcą uhonorowania Polaków i Ukraińców, którzy pomagali sobie podczas II wojny światowej. Jak ocenił, taka inicjatywa pomoże w budowaniu atmosfery braterstwa i pojednania między naszymi narodami.
"Gwarancją niepodległości sprawne państwo"
Polski prezydent zaznaczył, że niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze. - Słabość zawsze kusi wrogów. Dzieje państw i społeczeństw potwierdzają tę prawdę. Gwarancją niepodległości jest zatem sprawny i efektywny mechanizm państwowy – powiedział.
Dodał, że nie istnieje żadna międzynarodowa organizacja, pakty, traktaty, które mogłyby państwo w tym zadaniu zastąpić. - Transparentna i skuteczna administracja, stabilna gospodarka, szczelny system podatkowy, uczciwy, bliski obywatelowi samorząd terytorialny, to instrumenty, które budują zaufanie społeczeństwa do państwa, umacniając tym jego niepodległość – mówił Duda.
- Właśnie dlatego współczesna, ukraińska państwowość powinna spokojnie krzepnąć – dodał prezydent.
"Polska jest naszym partnerem i przyjacielem"
Petro Poroszenko podziękował Andrzejowi Dudzie za jego silne poparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy. - Ważne jest, że nareszcie świat mówi jednym głosem z Ukrainą i nazywa agresję Federacji Rosyjskiej na wschodzie naszego kraju - agresją i demonstruje absolutnie twardą solidarność ze stanowiskiem Ukrainy - podkreślił.
REKLAMA
- Polska jest dla nas nie tylko strategicznym partnerem, Polska jest naszym przyjacielem. Tak samo, jak prezydent Andrzej Duda jest moim przyjacielem - wskazał.
- Podczas tej wizyty podpisujemy historyczną umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Dziękujemy stronie polskiej za efektywną współpracę wojskowo-techniczną i za wzorcowe stworzenie i realizację naszej wspólnej ukraińsko-polsko-litewskiej brygady, która jest przykładem efektywnej współpracy wojskowej i koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa, nie tylko między naszymi krajami, ale w całym regionie - powiedział prezydent Ukrainy.
Poroszenko podziękował również za polską pomoc w dziedzinie wprowadzania reform na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że w procesie decentralizacji Ukrainy wykorzystano wzory polskie.
Zaznaczył, że polscy doradcy pracują z rządem Ukrainy. - Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że implementowaliśmy znaczną część reform w decentralizacji Ukrainy, która spowodowała wzmocnienie lokalnych budżetów, pełnomocnictw władzy lokalnej - wyliczył.
Przypomniał, że w dniach 11-12 grudnia odbędą się wybory w "nowo powołanych gromadach". - Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie, porady, które dzisiaj otrzymują w samorządach ze strony polskiej, jest bardzo ważne - powiedział Poroszenko.
Prezydent Ukrainy zapowiedział, że przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu zajmą się kwestią budowy polsko-ukraińskiego interkonektora, po to, by dopuścić europejski gaz na ukraiński rynek. - Postanowiliśmy zlecić ministrom gospodarki wybudowanie jak najszybciej interkonektora, by dopuścić gaz europejski do rynku ukraińskiego i do ukraińskich zbiorników gazu, co spowoduje, że ten system będzie bardziej efektywny - wyjaśnił.
REKLAMA
- Umówiliśmy się, że wiosną przyszłego roku przeprowadzimy komisję międzyrządową dotyczącą współpracy gospodarczej i handlowej - dodał.
***
24 sierpnia 1991 roku po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku.
Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.
24 sierpnia prezydent Andrzej Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. Spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy.
IAR, PAP, kk
REKLAMA