W Szczecinie odsłonięto pomnik "Chłopca z Pesztu" - symbolu powstania węgierskiego

W Szczecinie został odsłonięty pomnik "Chłopca z Pesztu" - młodego uczestnika antykomunistycznego powstania na Węgrzech w 1956 roku. Pomnik został ufundowany przez Radę XXI dzielnicy Budapesztu Csepel w 60. rocznicę Rewolucji Węgierskiej. Uroczystość miała miejsce na Jasnych Błoniach.

2016-12-09, 14:40

W Szczecinie odsłonięto pomnik "Chłopca z Pesztu" - symbolu powstania węgierskiego

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wyjaśnia, że odsłonięcie pomnika to symboliczny gest solidarności i wdzięczności narodu węgierskiego. - Rok 1956 symbolicznie połączył Polaków i Węgrów, którzy rozpoczęli swoją rewolucję na znak solidarności z robotnikami Poznania. Polacy, kiedy krwawo stłumiona została węgierska rewolucja, udzielili ogromnej pomocy Węgrom i za tamtą pomoc Węgrzy chcą symbolicznie podziękować, ustawiając pomnik w Szczecinie - tłumaczy prezes IPN.

(Film - Odsłonięcie pomnika „Chłopca z Pesztu” w Szczecinie. Źródło: TVP INFO) 

REKLAMA

Powstanie węgierskie wybuchło w październiku 1956 roku i zostało krwawo stłumione przez wojska Armii Czerwonej - zginęło wtedy ponad 2 i pół tysiąca Węgrów, a kilka tysięcy zostało rannych. - Na wezwanie o pomoc Węgierskiego Czerwonego Krzyża, Polacy zareagowali niezwykle spontanicznie - przypomina Jarosław Szarek.

Powiązany Artykuł

Powstanie Węgierskie.jpg
Powstanie Węgierskie 1956 - serwis specjalny

Polacy przekazywali lekarstwa i przede wszystkim krew dla rannych Węgrów. Jedna trzecia pomocy, jak w ogóle napłynęła do Węgier, pochodziła właśnie z Polski. Prezes IPN przypomina, że przez Polskę wtedy przetoczyła się również fala protestów, a w Szczecinie mieszkańcy miasta zajęli nawet budynek konsulatu sowieckiego.

Po uroczystości odsłonięcia pomnika, o 15:30 na placu Solidarności odbędzie się otwarcie wystawy "1956. Polska-Węgry. Historia i pamięć". 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej