Rosja: samolot ministerstwa obrony spadł do Morza Czarnego. Nikt nie przeżył, trwa akcja poszukiwawcza

Samolot Tu-154 rosyjskiego ministerstwa obrony z ponad 90 osobami na pokładzie, m.in. muzykami Chóru Aleksandrowa, spadł w niedzielę do Morza Czarnego niedaleko Soczi. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie przeżył. Prezydent Władimir Putin nakazał utworzenie komisji do zbadania tego zdarzenia.

2016-12-25, 13:46

Rosja: samolot ministerstwa obrony spadł do Morza Czarnego. Nikt nie przeżył, trwa akcja poszukiwawcza

Posłuchaj

Samolot rosyjskiego Tu-154 zniknął z radarów nad ranem po starcie z lotniska w Soczi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Samolot, lecący z Moskwy do Syrii, spadł do morza krótko po starcie z lotniska Soczi-Adler, gdzie miał międzylądowanie w celu uzupełnienia zapasów paliwa.

"Ustalono miejsce katastrofy"

Ministerstwo obrony poinformowało w komunikacie, że "ustalono miejsce katastrofy" maszyny i "nic nie wskazuje", by ktoś ocalał. Dotychczas służbom ratowniczym udało się wydobyć ciała siedmiu ofiar.

Powiązany Artykuł

turcja ambasador zamach 1200 PAP.jpg
Rosjanie pożegnali zabitego w zamachu w Ankarze ambasadora Rosji w Turcji

Według uaktualnionych danych rosyjskiego ministerstwa obrony na pokładzie maszyny lecącej do Syrii znajdowały się 92 osoby - 84 pasażerów i ośmiu członków załogi. Wśród pasażerów było 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, a także jego dyrektor, generał Walerij Chaliłow.

Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim - wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.

Samolotem podróżowali także rosyjscy wojskowi. W spisie pasażerów figuruje również dziewięciu przedstawicieli mediów, dwóch wysokich rangą urzędników oraz dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc Jelizawieta Glinka, bardzo popularna w Rosji i znana jako doktor Liza. Była ona zaangażowana m.in. w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych.

Prowadzona przez nią organizacja podała, że Glinka nadzorowała dostawę leków dla jednego ze szpitali w Syrii.

Jak poinformował Kreml, Władimir Putin nakazał premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi "utworzenie komisji rządowej odpowiedzialnej za śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154 w Soczi". Miedwiediew ma kierować pracami tej komisji.

Prezydent przekazał także kondolencje rodzinom i bliskim ofiar.

Ponad 30 lat ekslopatacji

Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że fragmenty maszyny znaleziono ok. 1,5 km od czarnomorskiego wybrzeża Soczi na głębokości 50-70 metrów. Maszyna znikła z radarów ok. godz. 5.40 czasu lokalnego (godz. 3.40 czasu w Polsce) ok. 20 minut po starcie z lotniska w Soczi.

Według resortu samolot był eksploatowany od 1983 roku i w ciągu 33 lat wylatał 6689 godzin. W październiku tego roku przeszedł planowy przegląd. Za sterami siedział doświadczony pilot Roman Wołkow, który w sumie wylatał ponad 3 tys. godzin - podały rosyjskie media.


Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo mające ustalić, czy doszło do ewentualnych naruszeń zasad bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

REKLAMA

(Film -"Każdy scenariusz jest możliwy". Ekspert ds. terroryzmu o katastrofie rosyjskiego tupolewa. Źródło: TVP INFO) 


"Nie ma wersji mówiącej o terroryzmie"

Cytowany przez rosyjskie media szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej parlamentu) Wiktor Ozierow wyraził opinię, że przyczyną katastrofy może być awaria techniczna lub błąd pilota. Jak oświadczył "całkowicie wyklucza", by przyczyną mógł być akt terroru. - Samolot należał do ministerstwa obrony, była to rosyjska przestrzeń powietrzna; nie ma wersji mówiącej o terroryzmie - zaznaczył Ozierow.

Lotnictwo Rosji od września 2015 roku wspiera w Syrii siły reżimu Baszara el-Asada.


Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim - wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.

Lotnictwo Rosji od września 2015 roku wspiera w Syrii siły reżimu Baszara el-Asada. 

Zginął słynny Chór Aleksandrowa

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

Chór po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1937 r., aby reprezentować sztukę radziecką na wystawie światowej w Paryżu. Jego występy nagrodzono Grand Prix wystawy.

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej