Śmiertelne zatrucie czadem koło Włocławka. To trzecia ofiara tlenku węgla od czwartku
Śmiertelne zatrucie czadem koło Włocławka. Nie żyje 68-letnia kobieta. Jej córka jest w szpitalu. To już trzecia ofiara zatrucia tlenkiem węgla od czwartku - mówi portalowi polskieradio.pl, rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP Paweł Frątczak.
2017-01-15, 16:30
Kobiety mieszkały w małym domku, ogrzewanym piecykiem na węgiel, tak zwaną kozą. O wypadku poinformował syn zmarłej kobiety, powiedział starszy kapitan Mariusz Bladoszewski z włocławskiej straży pożarnej. Jego przyczynę wskazały czujniki tlenku węgla.
Strażacy uważają, że tragedii tej można było uniknąć. Mieszkanie było pozbawione instalacji wentylacyjnej. Nie było ani jednej kratki do wymiany powietrza. Okna zaś były nowoczesne, hermetycznie zamknięte. Uszczelnione przed mrozem były również drzwi.
W tej sytuacji, nawet najmniejsza niesprawność piecyka musiała spowodować wypełnienie pomieszczeń zabójczym czadem.
Tylko podczas tego weekendu tlenkiem węgla zatruły się trzy osoby. Od czwartku hospitalizacji wymagało 90 osób. Od września czadem zatruło się 1500 osób. 27 nie udało się uratować.
REKLAMA
Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny dla:
- noworodków i niemowląt (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina)
- dzieci kobiet ciężarnych osób w podeszłym wieku osób z wadami serca oraz chorobami układu oddechowego
Jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla:
- dokonywać okresowych okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych uchylić okno w pomieszczeniu, w którym korzystamy ze źródła ogni (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej)
REKLAMA
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki bądź otworu
- często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe)
rozmieścić czujki tlenku węgla, przynajmniej w tej części domu, w której śpi rodzina
- nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.
REKLAMA
polskieradio.pl/Radio PiK/ksem/
REKLAMA