Wielka Brytania: jest projekt ustawy o zgodzie parlamentu na Brexit

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek projekt ustawy, na mocy której posłowie do Izby Gmin i członkowie Izby Lordów mają wydać zgodę na rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

2017-01-26, 14:08

Wielka Brytania: jest projekt ustawy o zgodzie parlamentu na Brexit
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Parlament odbędzie debatę na temat tej ustawy we wtorek i środę w przyszłym tygodniu, a następnie 6-8 lutego będzie on dyskutowany na poziomie komisji. Ostatnie czytanie w Izbie Gmin - 8 lutego - zapowiedział przywódca większości rządowej w Izbie Gmin David Lidington, przedstawiając harmonogram prac parlamentarnych na najbliższe dwa tygodnie.

Sąd: niezbędna zgoda obu izb

Powiązany Artykuł

brexit 1200.jpg
Brexit

Brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał we wtorek wyrok Wysokiego Trybunału (High Court) i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

Stosunkiem głosów osiem do trzech sąd zdecydował, że rząd nie może wycofywać się z umów i traktatów międzynarodowych bez wcześniejszej autoryzacji ze strony parlamentu. - Inne procedowanie byłoby złamaniem konstytucyjnego zwyczaju, który istnieje od wieków - podkreślił wygłaszający wyrok sędzia Lord Neuberger.

REKLAMA

Zgodnie z wyrokiem, brytyjski rząd będzie musiał przedstawić parlamentowi projekt ustawy przyznającej mu prawo do rozpoczęcia procedury wyjścia z UE. Opozycja będzie mogła próbować wprowadzić poprawki domagające się pewnych ustępstw ze strony rządu, m.in. dotyczące praw pracowniczych lub obywateli Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie sąd jednogłośnie uznał, że brytyjski rząd nie ma prawnego obowiązku konsultowania rozpoczęcia procedury opuszczenia Wspólnoty z lokalnymi parlamentami w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

x-news.pl, RUPTLY

Rząd: wyrok niczego nie zmienia

Według pierwotnych planów rządu brytyjska premier Theresa May zamierzała podjąć decyzję bez zwracania się do Izby Gmin i Izby Lordów, argumentując, że referendum w sprawie Brexitu z czerwca 2016 roku i istniejące prerogatywy ministerialne stanowią wystarczającą podstawę do podjęcia działania.

REKLAMA

Komentując wyrok Sądu Najwyższego, rzecznik brytyjskiego rządu podkreślił, że "Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii i rząd wykona ich decyzję, uruchamiając artykuł 50. przed końcem marca".

- Wyrok niczego nie zmienia. Szanujemy decyzję Sądu Najwyższego i wkrótce przedstawimy nasze kolejne kroki w parlamencie - zaznaczył.

Przełomowe referendum

23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.

Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.

Opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo określane jest przez media terminem Brexit.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej