Ingres arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu. "Pragniemy, aby Chrystusowy krzyż królował od Giewontu, aż po Bałtyk"
Wprowadzeniu nowego metropolity do Katedry Wawelskiej towarzyszyło bicie dzwonu Zygmunta . W uroczystym ingresie abp. Marka Jędraszewskiego uczestniczyli: prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa i wierni.
2017-01-28, 13:40
Posłuchaj
Kraków ma nowego metropolitę. O szczegółach - Paweł Pawlica/IAR
Dodaj do playlisty
Nowy metropolita krakowski zastępuje kardynała Stanisława Dziwisza odchodzącego na emeryturę po 11 latach posługi w archidiecezji.
Obrzęd objęcia archidiecezji krakowskiej przez nowego metropolitę rozpoczął się przy wejściu do Katedry. Wkraczający w towarzystwie m.in. kard. Stanisława Dziwisza i nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchiniego abp Marek Jędraszewski ucałował krzyż, podany mu przez dziekana krakowskiej kapituły katedralnej bpa Jana Szkodonia, pokropił zebranych wodą święconą i uczcił relikwie świętych patronów przy Konfesji św. Stanisława. Następnie udał się do Kaplicy Najświętszego Sakramentu na modlitwę w ciszy.
Kardynał Stanisław Dziwisz Zaczynasz zapisywać nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą
"Kościół żywy, dynamiczny, otwarty"
Przy ołtarzu głównym abp. Marka Jędraszewskiego powitał kard. Stanisław Dziwisz. - Zaczynasz zapisywać nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą – powiedział kardynał do nowego metropolity krakowskiego.
- Katedra Wawelska i Kościół Krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie Marku – od dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą – powiedział kardynał, przywołując historię tego miejsca i poprzedników obecnego metropolity.
REKLAMA
- To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach. To Kościół o wielkim potencjale całego prezbiterium naszej Archidiecezji oraz osób konsekrowanych. To Kościół młodych, którzy są naszą nadzieją. Ten Kościół, Księże Arcybiskupie Marku, od dziś jest Twoim Kościołem – powiedział kard. Dziwisz do swojego następcy.
Słowa arcybiskupa Jędraszewskiego
W czasie mszy świętej arcybiskup Jędraszewski wygłosił homilię rozpoczynającą jego posługę. Hierarcha podkreślił, że czuwanie Boga nad człowiekiem jest wyrazem ojcowskiej troski z jego strony. Dzięki tej trosce została człowiekowi podarowana wolność, która umożliwia mu dokonywanie dobrych i złych wyborów, na przykład zerwanie owoców z drzewa poznania dobra i zła.
Pomimo tego uczynku ludzie nie zostali ostatecznie potępieni przez Boga. Nie pozostawił ich w samotności i zapowiedział ostateczne zwycięstwo Mesjasza - powiedział arcybiskup Jędraszewski.
Podkreślił, że czuwanie Boga nad ludźmi przejawia się szczególnie w słowie "miłosierdzie". W 1934 roku w Wilnie Jezus objawiając się świętej Faustynie powiedział: "miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk moich są ukoronowane miłosierdziem".
REKLAMA
Arcybiskup Marek Jędraszewski mówił, że czuwanie Matki Boskiej na Polską było istotnym elementem jej 1050-letniej historii. Odpowiedzią na troskę Maryi ze strony narodu polskiego jest odmawianie Apelu Jasnogórskiego.
Duchowny przypomniał, że jego słowa "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” po raz pierwszy jako odrębne nabożeństwo maryjne zabrzmiały w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 8 grudnia 1953 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w czasie kiedy kardynał Stefan Wyszyński był internowany przez komunistyczne władze.
Czuwaniem, według nowego metropolity krakowskiego, było życie świętego Jana Pawła II. "Czuwał aż do końca. Aż do chwili, kiedy nie mogąc wypowiedzieć słów, błogosławił, kreśląc dłonią znak krzyża" - mówił arcybiskup Jędraszewski.
Hierarcha powiedział również, że prezydent Lech Kaczyński pokazywał, jak troskliwie pamiętać o polskich bohaterach z czasów drugiej wojny światowej i czasu zniewolenia za rządów tak zwanej władzy ludowej oraz jak mocą tej pamięci budzić Polaków z letargu. Dodał, że Lech Kaczyński oddał swe życie w służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej.
REKLAMA
Na zakończenie homilii metropolita prosił wiernych i duchownych, aby głosili współczesnemu światu naukę Jezusa.
Tysiące wiernych
W Katedrze Wawelskiej w uroczystości uczestniczyło ok. 2 tys. wiernych, bo tyle przygotowano miejsc siedzących i stojących. Pozostali wierni mogli oglądać ingres na telebimie, umieszczonym na zewnątrz, przebieg uroczystości transmitowała także telewizja publiczna.
8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego w związku z ukończeniem 75 lat i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego.
********
REKLAMA
Arcybiskup Marek Jędraszewski jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Od 2012 roku pełnił funkcję metropolity łódzkiego. W 2014 roku wszedł w skład Zespołu do spraw Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 roku. Jest profesorem nauk teologicznych, znawcą filozofii, członkiem watykańskiej Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej. Ma 67 lat.
Wielokrotnie w jego nauczaniu powraca temat ewangelizacji i przeciwdziałania sekularyzacji w Polsce. Za swoje duszpasterskie priorytety uważa: młodzież, rodzinę i powołania. Jako metropolita łódzki angażował się w działalność ekumeniczną i dialog międzyreligijny. Często powtarzał, że Kościół powinien słuchać wiernych.
"Dialogi w katedrze"
Był znany między innymi z organizowanych co miesiąc "Dialogów w katedrze", gdzie odpowiadał na pytania dotyczące Kościoła i wiary. W latach 90-tych pełnił między innymi, funkcję wikariusza biskupiego do spraw nauki i kultury w archidiecezji poznańskiej oraz przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.
Od 1990 roku był redaktorem naczelnym "Przewodnika Katolickiego". W 2016 roku otrzymał statuetkę Złotego Hipolita i tytuł Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej przyznany przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
REKLAMA
Czternasty biskup Krakowa pochodzący z Wielkopolski
Urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie, był wikariuszem w parafii w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Później studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Po powrocie do kraju w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie pełnił funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.
TVP Info
W 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Metropolitą łódzkim został w lipcu 2012 roku decyzją papieża Benedykta XVI. Paliusz metropolitalny otrzymał od papieża Franciszka, 29 czerwca 2013 w rzymskiej Bazylice św. Piotra. 8 grudnia 2016 roku Franciszek mianował go metropolitą krakowskim.
REKLAMA
Archidiecezja krakowska, którą obejmuje arcybiskup Marek Jędraszewski, jest jedną z 15-tu metropolii w Kościele katolickim w Polsce. Została erygowana w 1000 roku jako diecezja krakowska, przez papieża Sylwestra II. Współcześnie, wraz z diecezjami: bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską tworzy metropolię krakowską.
Wielcy poprzednicy
Na biskupiej katedrze na Wawelu zasiadali między innymi, w XI wieku - święty biskup i męczennik Stanisław ze Szczepanowa, a w XIII stuleciu - błogosławiony Wincenty Kadłubek. W historii XX wieku zapisali się: kardynał Adam Stefan Sapieha, nazwany Księciem Niezłomnym, kardynał Karol Wojtyła - późniejszy papież święty Jan Paweł II oraz kardynał Franciszek Macharski.
Ostatnie 11 lat metropolią kierował kardynał Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Jana Pawła II. W Krakowie znajduje się światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia, sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Papieski Uniwersytet Jana Pawła II. Archidiecezja była organizatorem XXXI Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Archidiecezję krakowską zamieszkuje ponad półtora miliona katolików.
Składa się ona z ponad 450 parafii, rektoratów i ośrodków duszpasterskich, w których pełni posługę 1186 kapłanów diecezjalnych oraz 970 zakonnych. W licznych domach zakonnych żyje 2550 sióstr. W Arcybiskupim Seminarium Duchownym do kapłaństwa przegotowuje się 96 kleryków.
REKLAMA
REKLAMA