Dane osobowe esesmanów z KL Auschwitz dostępne publicznie. Pierwszy raz w historii
Ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów z KL Auschwitz zawiera baza, którą upublicznił krakowski oddział IPN. - Nie było dotychczas takiego miejsca, w którym można by znaleźć nazwiska wszystkich funkcjonariuszy SS, służących w niemieckich obozach koncentracyjnych – mówił o wydarzeniu w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Kopka, historyk UW.
2017-01-30, 14:40
Posłuchaj
Baza danych "Załoga SS KL Auschwitz" jest wspólnym przedsięwzięciem dr. hab. Aleksandra Lasika oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej tworzenie dr Lasik rozpoczął w 1982 r. w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej, przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie baza obejmowała tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau.
– Ta lista nigdy wcześniej nie była upubliczniana. Nie było takiego miejsca, w którym można by znaleźć nazwiska wszystkich funkcjonariuszy SS, służących w niemieckich obozach koncentracyjnych. Polska jest pierwszym krajem, który w majestacie państwa taką listę publikuje – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Z czasem baza danych była powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych, osiągając rozmiar 25 tys. rekordów, z czego 9686 rekordów odnosiło się do załogi SS w KL Auschwitz. – Przede wszystkim jest to ogromny zbiór informacji i podstawowych danych dotyczących funkcjonariuszy. Ta wielka machina zatrudniała ogromną ilość funkcjonariuszy na różnych stopniach – mówił historyk.
Każdy może zobaczyć bazę na stronie www.truthaboutcamps.eu/zalogass. Jej prezentacja jest też odpowiedzią na używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". W bazie są nie tylko dane personalne, ale też fotografie i wyroki sądowe funkcjonariuszy SS. Kilkudziesięciu z nich jeszcze żyje.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 30.01.2017
Godzina emisji: 13:18
REKLAMA