Premier kontynuuje przegląd ministerstw. Dziś gospodarka morska i cyfryzacja
Beata Szydło, w ramach rozpoczętych 18 stycznia spotkań z poszczególnymi resortami, dziś spotka się z ministrami Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Cyfryzacji.
2017-02-01, 07:21
Posłuchaj
Premier przyjrzy się gospodarce morskiej oraz cyfryzacji. Relacja Karola Tokarczyka/IAR
Dodaj do playlisty
Urzędnicy pierwszego z resortów m.in. stworzyli i wdrożyli tak zwaną ustawę stoczniową, której celem jest aktywizacja przemysłu okrętowego w Polsce. Dzięki temu, budujący statki oraz wykonujący ich przebudowę mogą między innymi wybrać sposób opodatkowania swojej działalności.
W połowie grudnia polscy posłowie jednogłośnie ratyfikowali konwencję AGN. Zakłada ona przystąpienie Polski do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych i zagraniczne finansowanie inwestycji z tym związanych.
Inną inicjatywą ministerstwa jest budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Ustawą, którą ma ułatwić i przyśpieszyć prowadzenie tej inwestycji zajmują się posłowie. Zgodnie z planem, kanał ma być wybudowany do 2022 roku. Jego koszt szacowany jest na około 800 milionów złotych.
Powiązany Artykuł
![Szydło 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/56b9417f-1b36-4141-8b50-743a41991da9.jpg)
Przegląd resortów. "Ministerstwo kultury prowadzi bardzo aktywną politykę"
"Nowy wymiar działalności resortu kultury"
We wtorek Beata Szydło spotkała się z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim. Premier oceniła, że MKiDN "bardzo aktywnie prowadzi politykę". Podkreśliła, że Gliński wyszedł z propozycjami "istotnymi dla środowisk patriotycznych oraz pokazującymi polską kulturę", których do tej pory nie realizowano w ramach ministerstwa kultury.
REKLAMA
Wskazała, że minister kultury podejmuje również inicjatywy, których celem jest "promocja polskiej kultury, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej".
- To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła Beata Szydło.
- Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera - dodała.
Beata Szydło Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną
Jak zapowiedziała, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym". - W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przypomniała.
REKLAMA
- Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów - wskazała.
zi
REKLAMA