W USA ropa zyskuje na wartości, a OPEC osiągnął 60 procent, tego co ustalił

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,8 proc. Już trzeci z kolei tydzień surowiec może zakończyć ze zwyżką notowań.

2017-02-03, 09:33

W USA ropa zyskuje na wartości, a OPEC osiągnął 60 procent, tego co ustalił
. Foto: haymarketrebel/CC BY-SA 3.0/Flickr

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,95 USD, po zwyżce o 41 centów, czyli 0,8 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 29 centów, czyli 0,5 proc., do 56,85 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840.000 baryłek dziennie.

Tymczasem na rynku pojawiła się informacja o możliwym nałożeniu sankcji na Iran.

Odpowiedzią USA na przeprowadzony przez Iran test pocisku balistycznego będzie prawdopodobnie nałożenie sankcji na ten kraj; mają one nie naruszyć porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku - podano w czwartek, powołując się na źródła w Białym Domu.

Sankcjami, które prawdopodobnie zostaną ogłoszone w piątek, za działalność terrorystyczną zostanie objętych osiem irańskich podmiotów, a 17 kolejnych - za poczynania wokół testów pocisku balistycznego.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej