Minister Elżbieta Rafalska: dzięki 500 Plus ubóstwo dzieci i młodzieży szkolnej zostanie niemal zlikwidowane
Program 500 plus niemal całkowicie zniweluje skraje ubóstwo dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w Polsce - przekonywała minister rodziny pracy i polityki społecznej.
2017-02-08, 16:03
Posłuchaj
W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podsumował wraz z minister Elżbietą Rafalską skutki programu wsparcia rodzin. Minister Rafalska zapewniła, że zanikanie skrajnego ubóstwa dzieci w Polsce potwierdzają badania. - Ubóstwo skrajne, które jest wstydem każdego państwa, jeżeli dotyczy rodzin z dziećmi, jeżeli dotyczy dzieci i młodzieży, może spać o 98 procent - powiedziała minister. Elżbieta Rafalska dodała, że dla właściwej oceny programu potrzebne będą dalsze długotrwałe badania. Dotyczy to przede wszystkim wpływu programu 500 Plus na demografię. Z najnowszych danych można jednak wysnuwać pierwsze pozytywne wnioski. - W listopadzie 2016 roku urodziło się o 5 tysięcy dzieci więcej dzieci niż w roku poprzednim - powiedziała minister Rafalska.
Z programu 500 Plus korzysta 55 procent dzieci do 18 roku życia
63 procent z nich mieszka na wsiach. Elżbieta Rafalska powiedziała, że problem marnotrawienia świadczenia jest marginalny. Błędnych decyzji przyznających świadczenie wydano około 1000, podczas gdy z 500 Plus korzystają 3 miliony 808 tysięcy dzieci. W zeszłym roku na program wydano ponad 17 miliardów złotych, więcej niż było to wstępnie zakładane. Jak mówiła minister Elżbieta Rafalska, w tym roku program ma kosztować ponad 23 miliardy złotych. Zapewniła, że pieniądze na ten cel są zagwarantowane w tegorocznym budżecie.
Program wymaga stałego monitorowania i analiz
Niemal wszyscy uczestnicy środowej debaty na temat skutków 500 plus mówili o konieczności pogłębionych analiz i stałego monitorowania programu - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem przedwczesne wyciąganie wniosków może prowadzić do niewłaściwej oceny.
abo
REKLAMA