MON: w poniedziałek zostanie ogłoszony przetarg na śmigłowce dla polskiej armii

Taką informację przekazał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na briefingu prasowym podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

2017-02-18, 13:54

MON: w poniedziałek zostanie ogłoszony przetarg na śmigłowce dla polskiej armii
Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Szef MON Antoni Macierewicz o przetargu na śmigłowce (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki przekazał informację do prasy, że w poniedziałek ten przetarg ma zostać ogłoszony, oferty mają zacząć spływać - wskazał szef resortu obrony.

Polskim siłom zbrojnym zostaną przekazane dwa śmigłowce do ćwiczeń, zaś przetarg dotyczy zakupu 16 śmigłowców.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 roku. W kwietniu 2015 roku Ministerstwo Obrony Narodowej do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. Resort podał wówczas, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne.

"

Polskim siłom zbrojnym zostaną przekazane dwa śmigłowce do ćwiczeń, zaś przetarg dotyczy zakupu 16 śmigłowców

Zakłady PZL Mielec oferowały śmigłowiec Black Hawk w eksportowej wersji, a WSK "PZL-Świdnik" - maszynę AW149. Ministerstwo odrzuciło ofertę Świdnika ze względu na zbyt odległy termin dostawy, Mielca - z powodu braku uzbrojenia.

Tej decyzji sprzeciwiało się będące wówczas w opozycji Prawo i Sprawiedliwość oraz związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. Ówczesny szef MON Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska) wiele razy podkreślał, że przetarg na śmigłowce był rzetelny, a warunki dla wszystkich oferentów były takie same.

REKLAMA

30 września 2015 roku rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters. Na początku października 2016 roku Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset z Airbusem, poinformowało o zakończeniu rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe.

Resort jako powód zakończenia negocjacji podał, że "kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej interes ekonomiczny i bezpieczeństwo naszego państwa. (...) Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe".

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej