Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew przeciwko tygodnikowi "Newsweek"

Według Urszuli Wójcik z Reduty Dobrego Imienia sprawa ma charakter precedensowy. - Otrzymaliśmy od "Newsweeka" odmowną odpowiedź na nasze żądanie sprostowania. Prawnik twierdzi, że nie było jeszcze takiego przypadku, żeby pozew wniesiono po odmowie zamieszczenia sprostowania - wyjaśniła.

2017-02-28, 17:29

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew przeciwko tygodnikowi "Newsweek"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sebra/shutterstock.com

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko tygodnikowi "Newsweek" o sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych na portalu Newsweek.pl.

Pozew ma związek z artykułem Pauli Szewczyk dotyczącym książki "Mała zbrodnia" Marka Łuszczyny pod tytułem "Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? 'Mała zbrodnia' Marka Łuszczyny" opublikowanym 21 stycznia.

Świrski żąda opublikowania na Newsweek.pl oświadczenia punktującego błędy historyczne zawarte w artykule.

"

Reduta Dobrego Imienia żąda opublikowania na Newsweek.pl oświadczenia punktującego błędy historyczne zawarte w artykule Pauli Szewczyk dotyczącym książki "Mała zbrodnia" Marka Łuszczyny

Po pierwsze - jasnego określenia, że działające podczas II wojny światowej na terenie Polski nazistowskie obozy koncentracyjne były obozami niemieckimi.

Po drugie - zaznaczenia w sprostowaniu, że nieprawdziwa jest informacja, jakoby w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków - Rosjanie na terenie Polski stworzyli komunistyczne obozy pracy.

REKLAMA

Po trzecie - Reduta żąda od "Newsweeka" napisania, że filię obozu w Auschwitz-Birkenau po II wojnie światowej otworzyli Sowieci.

Do czasu opublikowania informacji redakcja "Newsweeka" nie ustosunkowała się do sprawy.

***

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej