Wiceminister kultury: pomysł na niezależność dziennikarską dogorywa na naszych oczach
– Prowadzimy analizy ws. repolonizacji mediów, projekt w tej sprawie możliwy jest jesienią – informowała w audycji Dwoje na Jednego wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.
2017-03-19, 18:01
Posłuchaj
Mark Dekan, szef niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer, wysłał list do pracowników firmy w Polsce, którego fragmenty opublikowały "Wiadomości" TVP. Szef medialnego giganta napisał, że ostatni szczyt UE "razem z Tuskiem wygrali Polacy – wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej". Dekan sprecyzował również swoje wymagania wobec dziennikarzy.
Jak zwracała uwagę Wanda Zwinogrodzka, sprawa ma dwa aspekty. – Jeden to kwestia samego działania wydawcy, który próbuje narzucić, a przynajmniej nakreślić interpretację faktów politycznych i proponuje to zatrudnionym u siebie dziennikarzom. To nie jest tak, że takich praktyk nie było wcześniej, owszem pojawiały się. Można powiedzieć, że pomysł na niezależność dziennikarską i obiektywizm w zakresie informacji rozwijał się w historii prasy przez dziesięciolecia i chyba właśnie dogorywa na naszych oczach. Trzeba też jasno powiedzieć, że proces też dotyczy nie tylko Polski, ale również prasy europejskiej i amerykańskiej. Tak mniej więcej wygląda świat prasy - powiedziała.
Wiceminister kultury podkreśliła również, że w Polsce jesteśmy w szczególnie sytuacji na tle Europy Zachodniej, ponieważ duża część naszej prasy jest kontrolowana przez kapitał niemiecki. - Gdyby to był obcy, zróżnicowany kapitał to można byłoby mówić o większym pluralizmie. Natomiast my mamy wyraźną dominację niemieckiego kapitału. Moim zdaniem nie jest to korzystna sytuacja i trzeba ją poprawić - tłumaczyła wiceminister kultury.
Zwinogrodzka przyznała, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone są prace nad rozwiązaniami tej kwestii. Nie wykluczyła, że projekt w tej sprawie pojawi na jesieni.
REKLAMA
Więcej w nagraniu audycji. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego mówiła m.in. o finansowaniu mediów publicznych i stanie kinematografii, w tym o planach polskiej superprodukcji historycznej. Skomentowała również decyzję stołecznych radnych o dofinansowaniu Teatru Powszechnego w Warszawie.
Polskie Radio 24/dds
Dwóch na Jednego - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 19.03.2017
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA