Przedstawiciele trzech religii uczcili ofiary zamachu w Londynie
Pięciu przedstawicieli trzech religii - chrześcijańskiej, muzułmańskiej i judaizmu - wzięło w piątek udział w ceremonii przed Opactwem Westminsterskim, podczas której uczcili ofiary środowego zamachu terrorystycznego w Londynie.
2017-03-24, 20:08
Posłuchaj
Liderzy religijni demonstrują jedność po zamachach. Relacja z Londynu Adama Dąbrowskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, mówiąc, że jest "głęboko wstrząśnięty tragedią", złożył hołd ofiarom zamachu i powiedział: "to jest smutny moment zadumy, lecz także determinacji w naszej postawie wobec terroryzmu".
Powiązany Artykuł

Aresztowano kolejne dwie osoby. "Zebraliśmy 2700 dowodów"
Imam Centralnego Meczetu w Londynie, sunnita Khalifa Ezzat, wyraził potępienie "aktu morderstwa popełnionego na niewinnych ludziach".
- Tych zbrodniarzy nie powinniśmy utożsamiać z islamem, ponieważ islam, jak wszystkie religie, wzywa do pokoju, współistnienia i tolerancji - powiedział imam.
Szyita Mohammed Al-Hilli złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar "strasznego, okrutnego zamachu" dokonanego przez brytyjskiego obywatela, 52-letniego mężczyznę, który urodził się jako Adrian Russell Ajao, ale później, kiedy przeszedł na islam, zmienił imię i nazwisko na Khalid Masood.
REKLAMA
Rabin Efraim Mirvis, zwierzchnik Zjednoczonych Kongregacji Hebrajskich Brytyjskiej Wspólnoty Narodów podkreślił, że terroryzm "dąży do wywoływania podziałów", ale londyńczycy po ataku terrorystycznym "wykazują męstwo i zdolność stawienia czoła agresji".
Khalifa Ezzat Tych zbrodniarzy nie powinniśmy utożsamiać z islamem, ponieważ islam, jak wszystkie religie, wzywa do pokoju, współistnienia i tolerancji
Piąty duchowny uczestniczący w ceremonii, katolicki arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols oznajmił, że w czwartek otrzymał depeszę od papieża Franciszka, w której wyraża on "głęboki ból z powodu wiadomości o śmierci ofiar zamachu i ran odniesionych przez ludzi podczas ataku w centrum Londynu".
********
W środę po południu 52-letni Khalid Masood wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim, a następnie próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta strzegącego bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.
REKLAMA
TVP Info
W ataku zginęło w sumie pięć osób - troje przechodniów, policjant i napastnik. W ataku obrażenia odniosło około 50 osób, dwie z nich są w stanie krytycznym, a stan kolejnej określa się jako "zagrażający jej życiu". W szpitalu ciągle przebywa 2 policjantów.
Poszkodowani zostali Brytyjczycy, Rumuni, Koreańczycy z Korei Południowej, Francuzi, Grecy, jedna osoba z Niemiec, jedna z USA, jedna z Chin i jedna z Polski. Ranny Polak opuścił już szpital. Jak podał MSZ, nasz rodak odniósł lekkie obrażenia.
Khalid Masood urodził się w hrabstwie Kent jako Adrian Russell Ajao. Później przeszedł na islam i zmienił imię. Policja twierdzi, że używał wielu pseudonimów.
REKLAMA
zi
REKLAMA