Aktorki międzywojnia na emigracji. "Ich biografie były dotąd białymi plamami"
"Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" to opowieść o polskich gwiazdach filmowych, których powojenne losy do dziś w dużym stopniu owiane były tajemnicą. Jej rąbka uchylił w Polskim Radiu 24 autor książki - Grzegorz Rogowski.
2017-03-26, 14:09
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 przebył ponad 12 tys. kilometrów podróżując przez całą Amerykę Północną w poszukiwaniu śladów niezwykłych kobiet, wspomnień i opowieści o nich. Z książki możemy poznać losy takich aktorek jak Lena Żelichowska, Nora Ney, Renata Radojewska, Jadwiga Smosarska, Janina Wilczówna, Tamara Wiszniewska i Zofia Nakoneczna.
– Ich biografie były dotąd białymi plamami. Nieco wiemy o tym, co robiły przed wojną i w jakich filmach grały, jednak o tym, co się z nimi działo po wojnie pozostały jedynie strzępy informacji. Postawiłem sobie za zadanie scalić to w jedną historię, by te biografie mogły w końcu być poznane – mówił Grzegorz Rogowski.
Renata Radojewska, występowała m.in. w "Zapomnianej melodii", Tamara Wiszniewska, zagrała m.in. w "Trędowatej", "Ordynacie Michorowskim", "Dziewczętach z Nowolipek"; Nora Ney, fenomen polskiego kina przedwojennego, wystąpiła m.in. w filmach: "Gorączka złota", "Policmajster Tagiejew", "Głos pustyni", "Doktór Murek", Zofia Nakoneczna, nie miała szczęścia, zaginęły wszystkie filmy, w których zagrała, w USA przez pewien czas występowała w Polskim Teatrze Artystów; Lena Żelichowska, zaliczana do największych gwiazd filmu i teatru, była wszechstronna, wystąpiła m.in. w filmach: "Granica", "Żołnierz królowej Madagaskaru", "O czym marzą kobiety", "Szpieg w masce", Janina Wilczówna, zagrała m.in. w filmach: "30 karatów szczęścia" i "Doktór Murek". Ostatnia bohaterka książki to Jadwiga Smosarska, jej biografia jest ogólnie znana, autor publikacji wypełnił lukę w emigracyjnym życiu aktorki przedstawiając jej korespondencję z Janem Lechoniem.
– Filmy przedwojenne mają swój urok. To cenne zabytki, które warto oglądać i się z nimi zapoznawać – patrzeć przez pryzmat filmu na świat, który choć już nie istnieje, jest przykurzony i pokrył się patyną, to jest bardzo piękny – przekonywał pisarz.
REKLAMA
Książkę uzupełniają informacje o życiu teatralnym i filmowym w międzywojennej Polsce oraz wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych archiwów.
Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Witold Banach.
Polskie Radio 24/dds/pj
REKLAMA
____________________
Data emisji: 26.03.2017
Godzina emisji: 12:32
Polecane
REKLAMA