Radom: siedziba legendarnej Fabryki Broni na sprzedaż

Dawne obiekty Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu po raz drugi zostały wystawione na sprzedaż. Na poprzedni przetarg nie wpłynęła żadna oferta. Cena wywoławcza wynosi 7,5 mln zł.

2017-05-08, 13:35

Radom: siedziba legendarnej Fabryki Broni na sprzedaż
Dawny budynek Fabryki Broni w Radomiu. Foto: By Rafał T - fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39468377

Posłuchaj

Siedziba legendarnej Fabryki Broni w Radomiu "idzie pod młotek" - relacja Anny Orzeł (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformował Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, które sprzedaje obiekty dawnego radomskiego zakładu, cena wywoławcza jest taka sama jak w przypadku pierwszego przetargu i wynosi 7,5 mln zł. Otwarcie ofert zaplanowano na 19 maja.

Największy w Polsce producent rowerów

Zakład wybudowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Szacuje się, że do września 1939 roku przedsiębiorstwo dostarczyło Ministerstwu Spraw Wojskowych ponad 30 tysięcy VIS-ów oraz blisko 470 tysięcy karabinów typu Mauser.

Był to też największy w Polsce producent rowerów. Powstawało ich około 20 typów, począwszy od dziecięcych poprzez turystyczne na jednośladach dla wojska czy policji kończąc. Z zakładem, od pokoleń, związane były całe rodziny radomian, dlatego - jak mówi Zbigniew Cebula, pracownik fabryki od przeszło czterech dekad - to miejsce ważne w historii miasta, ale też w historii kraju.

Podczas II wojny światowej zatrudnieni w "Łuczniku" współpracowali ze Związkiem Walki Zbrojnej. W odwecie, w październiku w 1944 roku, Niemcy stracili piętnastu z nich. W czerwcu w 1976 roku robotnicy z Wydziału P 6 radomskich Zakładów Metalowych rozpoczęli protest przeciwko, ogłoszonym przez rząd, podwyżkom cen żywności. Przerwali prace i wyszli na ulicę. Za walkę o godne życie zapłacili wysoką cenę. Kilkaset osób zwolniono. Niektóre z nich trafiały do więzień i przechodziły tzw. ścieżki zdrowia.

REKLAMA

Od ponad trzech lat dawna siedziba "Łucznika" stoi pusta

Od ponad trzech lat dawna siedziba "Łucznika" stoi pusta. Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, który sprzedaje obiekt, ma nadzieję, że nowy właściciel przywróci mu dawny blask. Nieruchomość składa się 17 tysięcy metrów kwadratowych działki oraz zabudowań o łącznej powierzchni prawie 25 tysięcy metrów kwadratowych. W trzypiętrowym budynku znajdowały się wydziały produkcyjne, a także biura. Znajdujący się w centrum miasta obiekt wyceniono na 7,5 miliona złotych.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej