Międzynarodowy Dzień Archiwów. Instytucje odkrywają swoje tajemnice
Tego dnia można zobaczyć więcej niż zwykle, ponieważ to właśnie wtedy archiwa na całym świecie ukażą rozmaite dokumenty, zdjęcia, pamiątki i inne zasoby. 9 czerwca archiwa przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
2017-06-09, 06:00
Długa tradycja
Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiony zostało podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO.
W 2005 roku Konferencja Generalna UNESCO na swojej 33. sesji w Paryżu ogłosiła dzień 27 października Światowym Dniem Dziedzictwa Audiowizualnego. Stał się on okazją do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia archiwów audiowizualnych oraz bodźcem do działań na rzecz ich zachowania. Inicjatywa obejmowała jednak tylko archiwa zagrożone i wymagające szczególnej uwagi. Postanowiono ją zatem rozszerzyć o informację na temat konserwacji dokumentów i porady, jak dbać o m.in. rodzinne archiwa.
Z tego powodu na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w listopadzie 2007 roku ICA na własną rękę postanowiła rozpocząć obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, wyznaczając je na dzień 9 czerwca. Wybór daty był oczywisty, gdyż w roku 1948 to właśnie w dniu 9 czerwca Międzynarodowa Rada Archiwów powstała pod auspicjami UNESCO. Wybór ten został przyjęty przez Zarząd ICA i społeczność archiwów.
Archiwalne skarby
Od tej pory 9 czerwca każdego roku w większości archiwów państwowych odbywają się Dni Otwarte. Można wtedy obejrzeć wystawy i filmy, uczestniczyć w prezentacjach, spotkaniach i konkursach. Prowadzone są także warsztaty, np. genealogiczne oraz z zabezpieczania i czytania dokumentów. To jedna z niewielu okazji, aby zwiedzić archiwum od zaplecza, zobaczyć magazyny, w których spoczywają najcenniejsze archiwalia, zajrzeć do pracowni digitalizacji dokumentów.
REKLAMA
Co zobaczymy?
W tym roku w Gdańsku w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaprezentują materiały archiwalne związane 30. rocznicą III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. W prezentacjach przedstawicieli Archiwum Komisji Krajowej NSZZ ''Solidarność'', Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazane zostaną rozmaite dokumenty i pamiątki ukazujące to wydarzenie z perspektywy różnych środowisk: ''Solidarności'', Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa.
Z kolei w Szczecinie tego dnia będzie można zwiedzić prawie 120-letni gmach przy ul. św. Wojciecha 13 i zajrzeć do niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków. XV-wieczna Biblia, gazeta, którą czytano w Szczecinie 300 lat temu, przepiękne zabytkowe meble czy ponad 100-letnie półki magazynowe. Będzie można zobaczyć autentyczne projekty architektoniczne, rysunki, plany fasad kilkunastu najciekawszych obiektów w Szczecinie, m.in.: siedziby magistratu, urzędu wojewódzkiego, Akademii Morskiej, Kaskadę, kościoły pw. św. Józefa oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Obchody mają na celu m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA