Plaga szczurów w Warszawie? Niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Mieszkańcy wielu warszawskich dzielnic alarmują, że coraz częściej pojawiają się w ich najbliższym otoczeniu szczury. Informację tę potwierdzają firmy deratyzacyjne, które odbierają coraz więcej zgłoszeń. Dlaczego tak się dzieje, co można zrobić, aby zapobiegać, jak sobie radzić, kiedy szczur pojawi się np. w mieszkaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zabrzyjewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

2017-06-21, 15:08

Plaga szczurów w Warszawie? Niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Posłuchaj

21.06.2017 Małgorzata Zabrzyjewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie o szczurach.
+
Dodaj do playlisty

Jak mówiła gość, szacuje się, ze w Polsce jest ok. 50 mln szczurów. Spotkać możemy je w sąsiedztwie człowieka, znajdują tam bowiem pożywienie. – Szczur szuka pożywienia, ale też bezpiecznego schronienia, miejsca gniazdowania. Są tam, gdzie odpadki żywności, na zapleczach galerii handlowych, śmietniskach, składowiskach odpadów. Lubią przedostawać się też do budynków mieszkalnych – tłumaczyła.

Małgorzata Zubrzyjewska wskazywała, że drogi dojścia do mieszkań są różne. Szczury wchodzą po elewacjach, przechodzą przez nieszczelności w budynkach, za ekranami technicznymi, rurami kanalizacyjnymi, czy wykorzystują do tego rosnącą blisko ściany zieleń. Zdarzają się przypadki, że gryzonie wychodzą z rur kanalizacyjnych, a nawet muszli ustepowych.

Gość podkreśliła, że podczas spotkania z człowiekiem szczur pod wpływem stresu może zaatakować, to jednak rzadki przypadek. Radziła, by zachować spokój. – Najlepiej zamknąć pomieszczenie i udać się do administratora budynku, zgłosić sytuację, poprosić o pomoc. Administrator powinien dysponować takim sposobem zarządzania nieruchomością, polegającym na kontakcie z firmą deratyzacyjną. Możemy także wezwać ją sami – przekonywała.  

Małgorzata Zabrzyjewska wyjaśniła, że gryzonie niosą ze sobą niebezpieczeństwa gospodarcze, powodują straty żywności, niszczenie konstrukcji budynków. Atakują inne zwierzęta domowe, mogą rozsiewać choroby i pasożyty. Zdaniem gość, każdy powinien zwrócić uwagę na to, by nie wyrzucać w sposób niezabezpieczony odpadków domowych. – Wrzucajmy je do worka, powinny do czasu odbioru być przechowywane w zamykanych pojemnikach. Nie dokarmiajmy ptaków, kotów, to również pożywienie dla szczura – podsumowała. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 14:45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej