Janusz Piechociński: na EXPO 2017 pokazujemy to, co w Polsce najlepsze
"Technologie", "Las", "Regiony" - to niektóre strefy Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie. W pawilonie odwiedzanym przez gości z całego świata Polska przedstawia technologie związane z energetyką. O wystawie EXPO 2017 i współpracy gospodarczej Polski z krajami Azji mówił w audycji Polska w Świecie Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.
2017-06-25, 19:10
Posłuchaj
Tematem międzynarodowej ekspozycji, która rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września br., jest "Energia przyszłości". To m.in. dostępność i rozwój "zielonej energii", dlatego też Polska przedstawia na niej nie tylko czyste technologie węglowe, ale również bogactwo przyrodnicze polskich lasów. Jak podkreślał Janusz Piechociński, na EXPO w Kazachstanie pokazujemy tradycyjne sektory polskiej gospodarki, ale też branżę IT i start-upy.
- Na EXPO 2017 pokazujemy to, co w Polsce najlepsze w obszarze energii, transformacji i oszczędności energii. Pamiętajmy o tym, że Kazachstan jest dzisiaj ważny państwem w regionie Azji Centralnej. Ma imponującą infrastrukturę – na jego terenie biegną bardzo ważne szlaki kolejowe i gazociągi.. W Kazachstanie zainwestowały już Polpharma i Selena – mówił gość Polskiego Radia 24.
Janusz Piechociński mówił także o współpracy handlowej z krajami Dalekiego Wschodu. Pod względem obrotów handlu zagranicznego Chiny są największym partnerem gospodarczym Polski w Azji. Były wicepremier zauważył, że obecnie więcej importujemy z Chin - Chiny sprzedają do Polski za 22 mld dolarów, a my eksportujemy tylko za 2 mld euro rocznie.
– Gospodarka chińska jest od 2013 roku pierwszą gospodarką towarową świata. W zeszłym roku Chiny zainwestowały w Unii 39 miliardów dolarów. Z przykrością trzeba zauważyć, że więcej z Chin importujemy. Jednak cieszy mnie to, że polskie firmy współpracują, by dostać się na rynek chiński – mówimy np. o polskim cydrze i o meblach. Możemy wykorzystać szanse na interesy z Chińczykami lub nie. Każdy może być dobrym ambasadorem Polski, nawet zwykły turysta – mówił Piechociński.
REKLAMA
W Kazachstanie mieszka według spisu ludności 34 tysiące naszych rodaków. O losach swojej rodziny, której udziałem były deportacje i życie w Kazachstanie mówiła korespondentowi Polskiego Radia Krzysztofowi Renikowi Tatiana Sławecka z Ałma-Aty.
Instytut Polski w Rzymie obchodzi dwudziestopięciolecie. Jednocześnie odbył się organizowany przez placówkę dwutygodniowy festiwal kultury polskiej Corso Polonia. O imprezie i Instytucie mówił rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, którego dokonała Maja Wasilewska.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 25.06.2017
Godzina emisji: 17:15
REKLAMA