Eksport siłą napędową polskiej gospodarki. Jak go wspierać?
Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, polski eksport w najbliższych latach ma się nadal dynamicznie rozwijać, a jego wartość do 2020 roku ma wynieść 240 mld euro. W tym celu należy wspierać wszelkie działania na rzecz jego wzrostu, stanowi on bowiem siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki, podkreślali eksperci i prelegenci XV jubileuszowej Konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
2017-06-26, 16:45
Posłuchaj
Polska jest krajem o stosunkowo niskim poziomie umiędzynarodowienia przedsiębiorców, w szczególności mikro-, małych i średnich. Zaledwie co 5 firma jest w jakikolwiek sposób powiązana z rynkami zagranicznymi, dlatego powinniśmy dążyć do zwiększenia obecności za granicą, mówił podczas konferencji Piotr Walczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
- Realizujemy obecnie prace nad stworzeniem zintegrowanego, wewnętrznie spójnego systemu promocji gospodarki, ukierunkowanego na rozwój polskiego eksportu, zwiększanie polskich inwestycji za granicą, umacnianie wizerunki Polski oraz poprawę rozpoznawalności polskich produktów i usług za granicą – wyliczał wiceminister.
Rozszerzenie kompetencji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Jednym z elementów wspomnianego systemu promocji ma być tworzenie sieci placówek wspierających działalność przedsiębiorców za granicą. Planowane jest m.in. rozszerzenie kompetencji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
- Agencja połączy istniejące już zasoby i możliwości proeksportowe, proinwestycyjne i promocyjne. Będzie odpowiedzialna za rozwój usług doradczych dla polskich eksporterów i inwestorów, zwiększanie oraz umacnianie międzynarodowego wizerunku Polski oraz poprawę rozpoznawalności polskich produktów i usług za granicą. W celu realizacji tych zadań Agencja dysponować będzie siecią zagranicznych biur handlowych. Przewiduje się utworzenie aż 69 biur. Na chwilę obecną utworzone zostały już nowe przedstawicielstwa, w San Francisco, Singapurze, Szanghaju, Nairobi, Teheranie oraz Ho Chi Minh – mówił Piotr Walczak.
Szczególne nadzieje z powstaniem takiej sieci placówek wiąże Stefan Tkaczyk, przewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Eksporterów Polskich. Jak mówi, to krok w dobrym kierunku.
REKLAMA
- To dopiero pierwsza faza, więc trudno jest oceniać funkcjonowanie, ale na pewno idzie to w dobrym kierunku. Miejmy nadzieję, że ta rola będzie trochę inaczej wyglądała niż poprzednio. Może będzie mniej papierkowej roboty wewnętrznej, a więcej poszukiwania merytorycznych rozwiązań dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą eksportować na konkretne rynki – liczy rozmówca Jedynki.
Eksporterom potrzebne jest każde wsparcie
Eksporterzy podkreślają też, że potrzebne jest każde wsparcie, aby nasze przedsiębiorstwa mogły zdobywać nowe rynki i być na nich konkurencyjne.
- Trzeba próbować wszędzie, gdzie się da, ale potrzebne jest do tego lepsze rozpoznanie możliwości popytowych poszczególnych rynków i to są zadania, które zostały wyznaczone właśnie w tej chwili dla polskich placówek dyplomatycznych. Na pewno misje gospodarcze spełniają swoją funkcję, ale też są kraje, gdzie na wstępie bez wsparcia rządowego trudno jest mocniej wejść na rynek, zaprezentować ofertę, dlatego trzeba korzystać ze wszystkich form wspierania – podkreśla Stefan Tkaczyk.
Aby możliwy był dalszy rozwój polskiej gospodarki i eksportu, potrzebne jest wzajemne zrozumienie potrzeb, zarówno administracji państwowej jak i przedsiębiorców, podkreśla Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
Elżbieta Szczerbak, awi
REKLAMA
REKLAMA