Rosja podpisuje z Węgrami porozumienie gazowe. Surowiec popłynie z Gazociągu Tureckiego

Rosja i Węgry zawarły porozumienie dotyczące budowy nowego szlaku dostaw gazu. Z dokumentu podpisanego przez szefa "Gazpromu" Aleksieja Millera z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Szijjarto wynika, że chodzi o infrastrukturę techniczną, która pozwoli na odbiór błękitnego paliwa z Gazociągu Tureckiego.

2017-07-05, 20:26

Rosja podpisuje z Węgrami porozumienie gazowe. Surowiec popłynie z Gazociągu Tureckiego
Siedziba Gazpromu. Foto: Mat. prasowy Gazprom

Posłuchaj

Węgrzy mieliby odbierać surowiec od strony Serbii. Relacja Macieja Jastrzębowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krajami tranzytowymi miałyby być Bułgaria i Serbia. Szef węgierskiego resortu spraw zagranicznych i handlu zapowiada, że szlak dostaw rosyjskiego gazu do jego kraju byłby gotowy do końca 2019 roku.

W fazie początkowej Węgrzy mieliby odbierać surowiec od strony Serbii w ilości około 8 miliardów metrów sześciennych rocznie. Tymczasem Rosjanie dopiero rozpoczęli budowę Gazociągu Tureckiego, który po dnie Morza Czarnego ma w przyszłości dostarczać gaz do Turcji. Jak do tej pory umowy o ewentualnej budowie przyłączy podpisały z Moskwą Grecja i Serbia, ale kraje te nie podjęły żadnych konkretnych działań inwestycyjnych. Natomiast Bułgaria jest na etapie wyjaśniania kwestii finansowych.

W jaki sposób rosyjski gaz miałby przez Turcję trafić na Węgry, nie wiadomo. Według ekspertów, jedynym szybkim rozwiązaniem byłaby modernizacja istniejących już lokalnych sieci przesyłowych. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej