5 sposobów na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia

Od 4 do 7 sekund – tyle czasu decyduje o tym, jakie będzie nasze nastawienie do drugiego człowieka. Jak wykazują badania, już po pierwszych sekundach jesteśmy w stanie oszacować, jaką relację będziemy w stanie zbudować – czy druga osoba jest sympatyczna i na ile możemy jej zaufać.

2017-07-24, 15:50

5 sposobów na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Na podstawie prostych bodźców nasz mózg jest w stanie wytworzyć wstępną ocenę. W ciągu kilku sekund potrafimy zainteresować się książką po obejrzeniu okładki, zdecydować, czy chcemy pozostać dłużej na stronie internetowej, którą odwiedzamy, czy podoba nam się osoba, którą widzimy i czy chcielibyśmy z nią dłużej przebywać.

Pierwszy efekt – trwały efekt

Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy od pierwszego wrażenia, jakie na kimś zrobimy, będzie zależało, czy dostaniemy pracę, czy zdamy egzamin, czy zostaniemy gdzieś przyjęci, wybrani i zakwalifikowani. Wbrew pozorom efekt pierwszego wrażenia jest bardzo trwały - trudno zatrzeć jego ślady. Gdy już nasz mózg wyrobi sobie o kimś daną opinię, tak mocno zakorzeni się ona w naszej świadomości, że potem będziemy sobie ją przypominać przy każdym kontakcie z tą osobą.

I niestety – negatywne pierwsze wrażenie jest jeszcze trudniej zmienić. Nawet jeśli po jakimś czasie zmienimy zdanie o danej osobie, przez długi czas będzie pozostawał ślad po początkowym negatywnym odbiorze. Gdy wydarzy się coś, przez co będziemy tą osobą rozczarowani, z pewnością szybko przypomnimy sobie o tym, że już na początku przedstawiała się negatywnie.

Jak więc zadbać o to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie i dać się innym zapamiętać jako osoba otwarta, sympatyczna i wiarygodna?

REKLAMA

Alexander Todorov, profesor psychologii z Princeton University zajmujący się badaniem percepcji twarzy wskazał 5 zasad, które mogą nam pomóc w wywarciu dobrego wrażenia na otoczeniu.

1. Przystrzyż swoje brwi

Todorov wyjaśnia, że ​​brwi odgrywają ogromną rolę w sposobie postrzegania emocji:

Okazuje się, że dla rozpoznawania emocjonalnych wyrazów twarzy brwi są o wiele ważniejsze niż oczy. Po prostu dlatego, że poruszają się w znacznie większym stopniu niż gałki oczne.

2. Wyśpij się

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy wyglądamy na bardziej wypoczętych i szczęśliwych, inni postrzegają nas bardziej pozytywnie. Przeprowadzono wiele ciekawych badań, w czasie których fotografowano ludzi, którzy przespali noc i tych, którzy ją zarwali. Różnica w ocenie była ogromna!

REKLAMA

Wystarczy zaledwie kilka sekund, by zadecydować o nastawieniu do drugiej osoby.
Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

3. Dodaj twarzy uroku

Todorov wyjaśnia, że ​​twarze, które wydają się bardziej kobiece, mają tendencję do uznania za bardziej godne zaufania w badaniach. To właśnie dlatego makijaż jest tak popularny – dzięki niemu panie dodają sobie uroku, a tym samym wzbudzają większe zaufanie.

Z kolei w przypadku panów jest odwrotnie – szczególnie, gdy np. w czasie rozmowy kwalifikacyjnej ubiegają się o pozycję lidera. Warto wtedy skupić się na typowo męskich cechach, takich jak pewność siebie, odwaga i opanowanie.

4. Noś ubrania, w których jest Ci wygodnie

Profesor Alexander Todorov przytacza inny eksperyment, który udowodnił, jak odbierają nas inni:

REKLAMA

Było jeszcze jedno ciekawe badanie, w którym poproszono kobiety o noszenie czegoś, co bardzo lubiły i ubrań, których nienawidziły. Zrobiono im zdjęcia tylko samych głów tak, aby nie było widać ubrań i poproszono innych o ocenę. Jak się okazało, kiedy panie nosiły ulubione ubrania były postrzegane jako bardziej atrakcyjne.

5. Nie wydawaj wyroków

Jak przyznaje Todorov, to działa w obie strony. My także możemy stworzyć sobie opinię o kimś, przez co zmianie może ulec postrzeganie nas przez innych.

Musimy być na to odporni i zachować świadomość, że oceniani jesteśmy także my. Istnieje wiele okoliczności, w których będziemy mogli się pomylić co do innych, a przez zmianę naszego nastawienia, zmieni się też wrażenie, jakie my zrobimy. Trzeba pamiętać, by w każdej sytuacji, niezależnie od okoliczności, dbać o to, byśmy okazali naszą wiarygodność, otwartość i sympatię.

 

REKLAMA

 


 

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej