Koncert "Chłopcy z tamtych lat" upamiętni 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

Znakomici wykonawcy upamiętnią 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na warszawskim Żoliborzu wystąpią Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne, Aleksandra Kurzak, Gaba Kulka, Renata Przemyk, Marian Opania i Janusz Olejniczak. Zagrają i zaśpiewają m.in. najbardziej znane i pamiętane szlagiery przedwojennej stolicy.

2017-07-31, 10:42

Koncert "Chłopcy z tamtych lat" upamiętni 73. rocznicę Powstania Warszawskiego
Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Jan Ołdakowski do powstańców warszawskich (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Koncert "Chłopcy z tamtych lat" odbędzie się w poniedziałek wieczorem przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. Będzie to jedno z wielu wydarzeń w ramach oficjalnych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Koncert oparty będzie głównie na popularnych szlagierach przedwojennej Warszawy zaaranżowanych na nowo przez Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego. Wykonawcom towarzyszyć będzie pianista Janusz Olejniczak i kwartet smyczkowy Fair Play Quartet. Artyści przeniosą słuchaczy w klimat przedwojennej Warszawy: dansingi, salony i stołeczne podwórka. Muzyce towarzyszyć będzie specjalna scenografia złożona z fotografii przedwojennej Warszawy, niektóre z nich pokazywane będą po raz pierwszy.

Nie zabraknie też utworów, które powstały podczas okupacji, śpiewanych na ulicach wojennej Warszawy, takich jak "Dnia pierwszego września", "Pałacyk Michla" czy "Warszawskie dzieci".

TVP Info

REKLAMA

Koncert jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Choć powstanie zaplanowane było na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, a Warszawę niemal zrównano z ziemią.

ar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej