Uroczystości powstańcze. Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy rozpocznie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na miejscu jest też m.in prezydent Andrzej Duda

2017-08-01, 21:18

Uroczystości powstańcze. Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
Prezydent Andrzej Duda wśród warszawiaków śpiewających powstańcze piosenki. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

Kwiaty pod pomnikiem generała Grota Roweckiego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Relacja:

21.53

Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie. Uroczystosć ta kończy oficjalne obchody 73. rocznicy w Warszawie.

21.27

21.17

Andrzej Duda uważa, że gdyby nie Powstanie, historia Polski mogłaby się potoczyć inaczej. - Nie byłoby wolnej Polski po '89 roku - ocenił prezydent. - Absolutna większość moich rodaków to czci. To piękne jest w naszym narodzie, w naszej Ojczyźnie, ja się ogromnie z tego cieszę - dodał Andrzej Duda.

21.14

- To są takie piosenki, których ja uczyłem się w większości jeszcze w dzieciństwie - powiedział prezydent dziennikarzom przed rozpoczęciem koncertu prezydent Andrzej Duda. - To są też piosenki moje z czasów harcerskich. Większość z nich znam, nie wszystkie, ale znam - dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że piosenki te budzą w nim "zawsze łzy wzruszenia".

REKLAMA

21.02

PolskieRadio.pl

20.55

 - Ofiary Powstania Warszawskiego domagają się nie tylko naszej pamięci, ale naszej miłości Ojczyzny dzisiaj, naszej odpowiedzialności za nią ponad podziałami - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

20.47

TVP Info

20.38

 - Powstanie Warszawskie było największą bitwą miejską w historii XX wieku – powiedział we wtorek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki podczas otwarcia czasowej wystawy z okazji 73. rocznicy powstańczego zrywu.

REKLAMA

20.29

"Powstańcom chcemy zameldować po tylu latach: Polska jest wreszcie wolna, odzyskuje pamięć i siły, żyje" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy przez szefową Kancelarii Prezydenta Halinę Szymańską.

19.59

Już za moment na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy rozpocznie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. 

19.50

Około 600 wolontariuszy oraz harcerzy wzięło udział w akcji "Wolność Łączy". Ideą tego wydarzenia jest kontynuowanie wartości powstańczych a także zwrócenie uwagi na miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim na terenie Warszawy. A takich punktów w stolicy jest 360. 

19.45

REKLAMA

19.43

Tradycja obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Pile ma trzy lata. Jak mówił organizator wydarzenia, Michał Zimny z tamtejszej Młodzieży Wszechpolskiej, celem upamiętnienia jest "skłonienie mieszkańców do przyjęcia testamentu, który pozostawili nam Powstańcy, AK-owcy, partyzanci". Dziś w Pile zawyły syreny, a mieszkańcy miasta utworzyli "żywą" Kotwicę - znak Polski Walczącej. W akcję włączyli się mieszkańcy w różnym wieku, także całe rodziny. Wyjaśniali, że zależy im na zachowaniu pamięci o ludziach, którzy podjęli nierówną walkę. Mówili, że Powstańcom "w tym dniu trzeba dziękować za to, co zrobili dla Polski". 

19.25

19.23

Syreny zawyły dziś na całym świecie - od Chicago po Arabię Saudyjską - nawet na środku oceanów - Atlantyckiego i Spokojnego, czyli wszędzie tam, gdzie są właśnie polscy marynarze pracujący dla Polskiej Żeglugi Morskiej.

Punktualnie o 17.00 czasu polskiego marynarze upamiętnili wybuch powstania. Jak mówią, zależy im, "aby o bohaterskim boju za wolną Polskę wiedzieli wszyscy". Jak powiedział kapitan cumującego w Policach statku "Pomorze", dźwięk okrętowej syreny jest tak donośny, że słychać go w promieniu do 10 kilometrów. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ogłosiły syreny kilkudziesięciu jednostek należących do PŻM. 

REKLAMA

19.10

18.52

18.45

18.40

Część ambasad, w tym m.in. USA, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, uczciła lub odnotowała przypadającą we wtorek 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe posty zamieściły też w sieci placówki NATO i instytucji UE w Polsce.

REKLAMA

18.38

TVP.info

18.24

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, punktualnie o godz. 17.00, hołd bohaterom zrywu oraz 13 tys. mieszkańców stolicy, których Niemcy deportowali do Auschwitz, złożył dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Dyrektor złożył kwiaty przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W tym miejscu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

18.14

TVN24/x-news

18.09

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, syreny zawyły także na Wiśle. Kilkadziesiąt łodzi, żaglówek i innych jednostek pływających, biorących udział w uroczystym rejsie "Wisła, godzina W" punkt 17-sta stanęło w nurcie rzeki, by minutą ciszy oddać hołd Powstańcom i mieszkańcom powstańczej stolicy. Z jednej z łodzi do Wisły zrzucono wieniec z biało-czerwonymi kwiatami.

REKLAMA

Wszystkie zatrzymały się na wysokości zatopionego we wrześniu 1944 statku "Bajka".

Jest to oddolna, społeczna akcja wszystkich środowisk, którym historia rzeki i ludzi z nią związanych jest szczególnie bliska. 

17.40

W godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się uroczystości stanowiące kulminację dzisiejszych obchodów. 

Hołd powstańcom i mieszkańcom stolicy oddali przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło. Zgromadzeni na Powązkach Wojskowych uczcili pamięć powstańców minutą ciszy. Następnie odegrano Mazurka Dąbrowskiego.

REKLAMA

Wcześniej na Powązkach Wojskowych odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”.

17.35

Uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się nie tylko w stolicy.

17.21

Trwa Marsz Powstania Warszawskiego:

REKLAMA

17.00

Punktualnie o 17, w godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, zawyły syreny. Mieszkańcy wielu miast zatrzymali się na minutę, by chwilą ciszy uczcić pamięć powstańców.

16.52

Godzina "W" na warszawskich Powązkach:

REKLAMA

16.27

Warszawskie Powązki przed godziną "W":

16.04

15.19

REKLAMA

14.59

14.41

14.34

- Każdy człowiek, biorąc broń do ręki, bierze pod uwagę możliwość śmierci. Chcieliśmy żyć i podejmowaliśmy walkę o wolną Polskę - powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.

14.27

Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego- bohatera Polskiego Państwa Podziemnego i powojennej konspiracji, odebrała w Warszawie medal Pro Patria. Wyróżnienie, przyznane przez ministra Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zostało przekazane podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczącego się na terenie dawnego aresztu przy ulicy Rakowieckiej.

REKLAMA

14.09

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy stolicy biorą udział w obchodach przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

14.00

Złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

13.30

REKLAMA

13.28

- Żołnierze Powstania Warszawskiego swoją walką, niezmożoną wytrwałością i determinacją awansowali nas do rangi narodu niepodległego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza wręczył weteranom awanse wojskowe. 

13.00

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania wystawi jutro o godznie 20 spektakl o wojnie widzianej oczami dziecka. "Dziennik Czeczeński Poliny Żerebcowej " to uniwersalna opowieść o życiu w zrujnowanym mieście. Takim miastem była Warszawa 1944 roku, Grozny 1994 roku czy Aleppo w roku 2016 i obecnie.

12.38

- Euforia, entuzjazm niesłychany – tak w magazynie "W samo południe" wybuch Powstania Warszawskiego wspominał jego uczestnik Juliusz Kulesza, autor wielu poświęconych temu tematowi książek.

12.20

Przetrwanie 63 dni, jak się już wie teraz wszystko, to było swego rodzaju bohaterstwo tych młodych ludzi. Druga rzecz, której przeciętny człowiek nie rozumie, to że byliśmy wszyscy młodzi, myśmy się po prostu kochali, jak brat i siostra. To jest zupełnie inna relacja. W wojsku zwykłym ludzie zaprzyjaźniają się po jakimś czasie, a my od razu byliśmy swoi – opowiadał na antenie TVP Info Kazimierz Mikos, ps. Bażant.

REKLAMA

11.44

– Łączność w Powstaniu Warszawskim od pierwszych dni była problemem. Już 5-6 sierpnia trzeba było szukać dróg kanałowych. Pierwsze przejście kanałami było z inicjatywy dowódcy składnicy „S”, pani Elżbiety Ostrowskiej. Kilka łączniczek przeszło trasę ze Śródmieścia Południowego na Czerniaków a potem Górny Mokotów, potem każdy pododdział miał swoich łączników kanałowych – opowiadał na antenie TVP Info dr Zbigniew Osiński, historyk, kustosz ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

11.24

Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 50 tysięcy mieszkańców Woli, zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Prezydentowi towarzyszyła asysta Wojska Polskiego oraz harcerze z ZHP i ZHR.

11.12

REKLAMA

11.09

- To był wielki cios zadany w serce polskiego państwa podziemnego - powiedział podczas uroczystości pod dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przypominając aresztowanie przez Niemców komendanta głównego AK, Stefana "Grota" Roweckiego. - I wielu wtedy mówiło: my się już nigdy nie podniesiemy, bo został aresztowany nasz dowódca, bo straciliśmy głowę. A jednak w ciągu kilku tygodni nowy dowódca AK, gen. Tadeusz "Bór" Komorowski dźwignął z powrotem polskie państwo podziemne, osierocone po aresztowaniu "Grota". Dźwignął, ponieważ tamto pokolenie było pokoleniem dumnym, które podnosi się z każdego poniżenia - podkreślił. 

11.04

- "Wszystko na świecie przemija powoli, i pamięć o szczęściu i o tym co boli. Wszystko przemija, tak chce przeznaczenie. Jedno tylko zostaje - wspomnienie". I dzisiaj wspominamy wydarzenia sprzed 73 laty, wspominamy w miejscu szczególnie ważnym dla żołnierzy pułku Armii Krajowej "Baszta", bo w tym miejscu znajdował się największy cmentarz powstańczy w 1944 roku" - przypomniał Eugeniusz Tyrajski "Sęk", wiceprezes środowiska pułku AK "Baszta" i innych mokotowskich oddziałów powstańczych, podczas obchodów w parku im. gen. Orlicz-Dreszera.

10.51

– Przez pierwsze dwa tygodnie byłem członkiem Szarych Szeregów, „Zawiszakiem”, przenosiłem meldunki na terenie zajętym przez Niemców – opowiadał na antenie TVP Info uczestnik Powstania Warszawskiego Sławomir Pocztarski, ps. Bóbr.

10.50

REKLAMA

10.48

- Chcemy weteranów walk o niepodległość Polski zwolnić całkowicie lub częściowo z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że był to jeden z postulatów weteranów.

10.33

10.22

 - Pomyślałam wtedy, że skoro wieszają flagi, to Polska jest już wolna – mówi łączniczka z Powstania Warszawskiego Hanna Szczepanowska ps. „Heban” - Później okazało się, że nasza walka dopiero się zaczyna.

REKLAMA

10.12

Legia Warszawa pamięta o powstańcach.

10.04

10.00

Obchody przenoszą się na Mokotów do Parku imienia generała Gustawa Orlicza-Dreszera. To tu znajduje się pomnik "Mokotów Walczący-1944" i tu co roku władze miasta, mieszkańcy tej dzielnicy Warszawy, harcerze i wolontariusze oddają hołd powstańcom, którzy walczyli i zginęli na Mokotowie.

REKLAMA

09.59

09.58

Premier Beata Szydło złożyła wieniec pod dzwonem „Montera”, poświęconym gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, wojskowemu dowódcy Powstania Warszawskiego. Szefowa rządu w towarzystwie dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego spotkała się też z grupą harcerzy.

09.47

REKLAMA

09.40

Przewaga nieprzyjaciela była miażdząca - wspominał w radiowej jedynce płk. Edmund "Jur" Baranowski - powstaniec warszawski. Jak mówił, miedzy innymi gdyby nie zrzuty dokonywane przez "niezdyscyplinowanych" polskich pilotów latających w angielskich eskadrach, powstańcy musieliby walczyć łomami i kilofami. 

09.38

Duży zbiór kart Powstańczej Poczty Polowej, oryginalne rysunki z powstania, fotografie, relacje i wspomnienia znajdujące się w zbiorach żołnierza AK i powstańca prof. Jerzego Świderskiego ps. Lubicz zostaną w środę oficjalnie przekazane do Archiwum Akt Nowych.

09.36

09.30

Rejs po Wiśle, w którym weźmie udział większość warszawskich jednostek rzecznych, uczci 73. rocznicę powstania warszawskiego. Statki, żaglówki, łodzie i kajaki wyruszą we wtorek z wysokości bulwaru Karskiego, aby o godz. 17. stanąć w nurcie rzeki i oddać hołd powstańcom.

REKLAMA

09.20

Rozpoczyna się druga edycja kampanii „BohaterON - włącz historię”. Do 2 października każdy będzie mógł powiedzieć „dziękuję” Powstańcom Warszawskim, wysyłając bezpłatne kartki. W akcję po raz kolejny włącza się Polskie Radio.

09.15

09.00

Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczęcia powstania.  

REKLAMA

08.42

- Byliśmy przygotowywani na powstanie i przeszkoleni - wspominają uczestnicy Powstania Warszawskiego.


08.03

- Gdzie lepiej, jak nie w Muzeum Powstania Warszawskiego, wytłumaczyć osobom z zagranicy skomplikowany los Polski w XX wieku? Wytłumaczyć, że dla Polski XX wiek to była walka z dwoma totalitaryzmami, walka o odzyskanie niepodległości? I że skutki II wojny światowej w Polsce skończyły się w 1989 roku? - pytał na antenie radiowej Jedynki Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

08.00

***

W południe odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zostaną złożone wieńce. Z kolei o 14.00 zaplanowano uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej.

REKLAMA

Kulminacją dzisiejszych obchodów będą uroczystości o godzinie 17:00, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W stolicy w Godzinę W zawyją syreny alarmowe. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski apeluje, żeby w tym szczególnym dla historii miasta i Polski momencie, zatrzymać się i uczcić pamięć o walczącej Warszawie minutą ciszy.

Wieczorne obchody rozpocznie zaplanowana na 19:30 modlitwa przy pomniku „Polegli - Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei o 20.00 na Placu marszałka Piłsudskiego ruszy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Dzisiejsze uroczystości zakończą się o 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie w tym miejscu następuje rozpalenie Ogniska Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało Powstanie warszawskie.

Powstanie było największą akcją zbrojną podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

REKLAMA

Powstanie Warszawskie

pp/koz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej