Nawałnice nad Polską. Premier: najważniejsze to zabezpieczyć potrzebujących

Beata Szydło wzięła w sobotę udział w spotkaniu z przedstawicielami straży pożarnej, policji i wojska w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku nawałnic.

2017-08-12, 18:13

Nawałnice nad Polską. Premier: najważniejsze to zabezpieczyć potrzebujących
Premier Beata Szydło. Foto: PAP/Roman Jocher

Posłuchaj

Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w czasie nawałnic (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jesteśmy tu po to, żeby pomóc tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują - wyjaśniła otwierając spotkanie premier.

- Dzisiaj na pewno najważniejsze jest to, aby zabezpieczyć wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują, żeby dzieci wróciły bezpiecznie do swoich rodzin, żeby rodzice, którzy mają w tej chwili swoje pociechy w różnych miejscach w Polsce na wypoczynku wakacyjnym mogli być spokojni - podkreśliła Beata Szydło.

- A więc też apel do wszystkich organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, aby zwracali uwagę na to, w jakich warunkach te dzieci przebywają, jakie warunki pogodowe w najbliższych godzinach będą miały miejsce - powiedziała szefowa rządu. Poinformowała, że zwróciła się do wojewodów, by sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach.

REKLAMA

- Chcę złożyć kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły ostatniej nocy podczas nawałnic. To jest naprawdę rzecz przerażająca, smutna, to była wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci - oświadczyła. - Te tragiczne wydarzenia powinny nas wszystkich dzisiaj łączyć w bólu z rodzinami ofiar. Składamy bardzo głębokie kondolencje dla rodzin ofiar - dodała.

Premier zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Pięć osób nie żyje, 10 tys. interwencji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak w sobotę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, podczas telekonferencji, odebrał meldunki dotyczące sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami.

- Ostatnia doba była dla nas tragiczna, wyjeżdżaliśmy 10 tys. razy, udział w zdarzeniach brało prawie 28 tys. strażaków, 4 tys. samochodów - wskazał gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. 

REKLAMA

Według niego generalnie największe zagrożenie tej nocy występowało w województwie pomorskim, dolnośląskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, a w województwie łódzkim "było to jakby zakończenie działań z czwartku".

- Najtragiczniejsze jest to, że zginęli ludzie - zginęło pięć osób w tym dwoje dzieci, dwoje harcerzy, zginęli w Borach Tucholskich - wytłumaczył.

Obóz w Suszku (województwo pomorskie), na którym przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów, został zniszczony przez nawałnicę. Dwoje jego uczestników - 13- i 14-latka - zginęło, a 20 jest rannych.

- Obóz został zniszczony i odcięty od świata przez tarasujące drogi drzewa w nocy z piątku na sobotę w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, jakie przeszły nad Pomorzem - oznajmił Michał Bogusiak z biura prasowego wojewody łódzkiego.

REKLAMA

Uruchomiono specjalną infolinię 42 664 10 53, pod którą można uzyskać informacje na temat poszkodowanych. Jest apel, aby korzystały z niej tylko osoby najbliższe.

TVP

Sprawdzimy każdy obóz

- Okoliczności tragedii na obozie w Suszku zostaną zbadanie i będą wyciągnięte wnioski. Te działania już podjęła prokuratura - powiedział Błaszczak. Dodał, straż pożarna skontroluje podobne obozy w całej Polsce.

REKLAMA

- Każdy obóz jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Sprawdzimy, co się dzieje w każdym z nich. Komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w miejsca, w których są zorganizowane te obozy, żeby sprawdzić przygotowanie i żeby być gotowym w sytuacji, która wymagałaby interwencji ze strony straży pożarnej - podkreślił szef MSWiA.

- To jest oczywiście tragedia. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są, jak wiemy, ograniczone ze względu na siły natury - dodał.

Minister podziękował strażakom za "ofiarność i zaangażowanie" podczas usuwania skutków nawałnic. - To ofiarna postawa funkcjonariuszy i druhów straży pożarnej spowodowała, że akcje ratunkowe zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie, że życie, zdrowie i mienie tych którzy byli zagrożeni, zostało ochronione - stwierdził.

REKLAMA

Ponad 170 tys. odbiorców bez prądu

W wyniku burz, które przeszły nad Polską bez prądu pozostaje 178 tys. odbiorców - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W województwie wielkopolskim - 92 tys., a w województwie kujawsko-pomorskicm - 66 tys. odbiorców.

W kujawsko-pomorskim w większości energii elektrycznej pozbawieni są mieszkańcy zachodniej części regionu, obsługiwane przez firmę Enea. - W szczytowym momencie, około północy, bez prądu były 132 tys. odbiorców w regionie - powiedział Waldemar Olter z Oddziału Dystrybucji Enei Operator w Bydgoszczy.

W pierwszej kolejności usuwane są awarie linii wysokiego napięcia 110 kV, co pozwala od razu na wznowienie dostaw prądu do większej liczby domostw, firm i instytucji. W następnej kolejności usuwane są awarie linii średnich i niskich napięć. W najtrudniejszym okresie uszkodzonych było 19 linii wysokiego napięcia, obecnie napraw wymaga jeszcze 11 linii.

IMGW ostrzega przed upałem i burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałami dla województwa lubelskiego i podkarpackiego. Ze względu na upał lub burze z gradem IMGW wydało też ostrzeżenia niższego stopnia dla innych województw położonych na wschodzie kraju.

Trzeci (w trzystopniowej skali) poziom ostrzeżeń dla województwa lubelskiego oraz województwa podkarpackiego został wydany ze względu na przewidywane upały. Dla województwa podkarpackiego zostało również wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. Dla województwa lubelskiego - ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Województwa podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie objęte są ostrzeżeniami drugiego stopnia ze względu na burze z gradem. Dla województwa mazowieckiego zostało wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem, a pierwszego stopnia przed burzami.

Łącznie objętych ostrzeżeniami jest osiem województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie.

Przed burzą przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na Twitterze zamieściło infografikę, z której można się dowiedzieć, jak postępować podczas wyładowań atmosferycznych.

Podstawowe zasady to: niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne, odłączenie od prądu sprzętu domowego, w przypadku jazdy samochodem - zjechanie na parking, a w górach - zejście ze szczytu. RCB radzi, by unikać otwartej przestrzeni w czasie burzy i nie stać pod samotnym drzewem.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej