50 lat po premierze "Samych Swoich" - filmu, na którym wychowały się pokolenia Polaków

Dziś mija 50 lat od premiery "Samych Swoich". Wiele scen tego filmu było kręconych w Lubomierzu na Dolnym Śląsku. Filmowcy przyjechali tam właściwie bez rekwizytów, które musieli wypożyczyć u mieszkańców. 

2017-09-16, 10:38

50 lat po premierze "Samych Swoich" - filmu, na którym wychowały się pokolenia Polaków
15 września 1967 roku miał premierę film Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi". W 50. rocznicę premiery w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, odsłonięto okolicznościowy mural z Kargulem i Pawlakiem oraz odznaczono reżysera. . Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Dziadek Jadwigi Sieniuć zagrał w filmie wraz z posiadanym obrazem. Mieszkanka Lubomierza opowiada, że nosił on obraz na plecach w scenie na targu. Odwracał się do kamery i mówił: "święty Józef, święty Antoni, wszyscy święci". Ten obraz przez całe moje dzieciństwo wisiał u babci w kuchni - wspomina Jadwiga Sieniuć. Obraz był pierwszym przedmiotem, który trafił do dzisiejszego Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu.

W miasteczku do dziś można znaleźć ludzi kłócących się jak Kargul z Pawlakiem. To tutaj zostało - dodaje Jadwiga Sieniuć. "Duch Kargula i Pawlaka nad Lubomierzem nieustannie krąży. To nie jest czasami wesołe" - mówi mieszkanka miasteczka. Wspomina, że jej ojciec miał taką kargulowo-pawlakową wojnę z sąsiadem. Mieli nawet kota przywiązanego do sznurka na podwórku, żeby nie uciekł do sąsiada - wspomina pani Jadwiga.

W Lubomierzu nie istnieje już wiele budynków, w których były filmowane sceny "Samych Swoich". Miasteczko zachowało jednak w znacznej mierze swój historyczny charakter. 

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej