"Premier chce cenzury". Internauci u prezydenta
Zdaniem internautów, przepisy w projekcie ustawy o grach hazardowych dotyczące internetowych stron i usług niedozwolonych, zagrażają wolności obywatelskiej.
2010-01-29, 17:59
Zaniepokojeni internauci spotkali się dziś z szefem kancelarii prezydenta Władysławem Stasiakiem, by przedstawić zagrożenia jakie niosą zapisy dotyczące rejestru stron niedozwolonych. Internauci oczekują od prezydenta, zawetowania ustawy gdyby została przyjęta przez Sejm.
Prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc uważa, że jeżeli ustawa w takiej formie weszłaby w życie, to będzie ona powołaniem cenzury. Z punktu widzenia internautów - wyjaśnia Jarowław Lipszyc - jest wszystko jedno co w najbliższym czasie będzie zbudowana teraz infrastruktura blokować czy cenzurować - ważne jest do czego może zostać użyta za kilka lat.
Zdaniem Piotra Waglowskiego ze Stowarzyszenia Internet Society Poland, projekt ustawy hazardowej w części dotyczącej internetu powstał łamiąc wszystkie standardy demokratyczne. Według niego, zlekceważono stronę społeczną.
Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Marek Hołyński jest przekonany, że stworzenie rejestru stron niedozwolonych nie da zamierzonego skutku. Przestępstwami pedofilią czy nielegalnym hazardem w internecie zajmują się odpowiednie służby dlatego tworzenie rejestru usług i stron niedozwolonych jest zbędne, kosztowne i bardzo trudne do zrealizowania - podkreśla Hołyński.
REKLAMA
Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wacław Iszkowski dowodzi, że nie ma potrzeby tworzenia rejestru stron i usług niedozwolonych oraz budowania infrastruktury, która ma ograniczać przestępstwa w internecie. Wacław Iszkowski podkreśla, że łatwo będzie obejść rejestr i cały system. Zdaniem Iszkowskiego zamiast ograniczać i straszyć przed wszystkim powinno się społeczeństwo edukować.
Minister Stasiak ma przedstawić uwagi internautów prezydentowi.
Projekt nowelizacji ustawy z listopada ubiegłego roku o grach hazardowych ma wprowadzić między innymi zakaz urządzania gier hazardowych w internecie. Internetowe strony hazardowe, które będą łamały ten zakaz mają być umieszczane w rejestrze usług i stron niedozwolonych. Rejestr miałby prowadzić prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej a o wpisanie danej strony do rejestru mogłyby wnioskować: policja, wywiad skarbowy i służba celna.
W sprawie ustawy w przyszłym tygodniu premier Donald Tusk ma spotkać się z internautami.
REKLAMA
rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
Polecane
REKLAMA