Dzieci oczarowane sztuczkami leczą ciało i duszę
Techniki stosowane przez zawodowych iluzjonistów-prestidigitatorów sprawiają, że rehabilitacja dzieci staje się zabawą - informuje serwis "EurekAlert".
2010-03-19, 15:52
Doktor Dido Green z uniwersytetu w Tel Avivie opracowała serię prostych, acz innowacyjnych ćwiczeń, dzięki którym dzieci z zaburzeniami motoryki mogą odzyskać sprawność. Chodzi między innymi o autyzm, urazy rdzenia kręgowego i porażenie mózgowe
Ćwiczenia opierają się na doświadczeniu zawodowych "magików", którzy dzięki zręczności palców potrafią pozornie oszukać prawa fizyki i odwrócić uwagę widzów. Dzieci uczą się efektownych sztuczek przy użyciu piłek z gąbki, elastycznych gumek i spinaczy - przez kilka tygodni, po 10 minut dziennie. Dzięki temu mogą radzić sobie także w normalnym życiu - otwierać drzwi, zasuwać zamki błyskawiczne czy zapinać guziki. I z niecierpliwością czekają na każde kolejne ćwiczenia.
Doktor Green, była baletnica National Ballet of Canada i Sadlers Wells Royal Ballet of London ma zamiar organizować letnie "magiczne obozy" dla dzieci zarówno w Izraelu, jak i Wielkiej Brytanii. Chce także badać zmiany zachodzące pod wpływem ćwiczeń w mózgach dzieci, wykorzystując do tego technikę funkcjonalnego rezonansu magnetycznego
Warsztaty z magii
Oczarowanie dzieci magią próbują wykorzystać także specjaliści z Hiszpanii. W tym kraju zorganizowano warsztaty z magii dla dzieci niepełnosprawnych i tych z problemami. Mają pomóc w koncentracji, podnieść samoocenę i zachęcić do nauki - tłumaczą pomysłodawcy z hiszpańskiej fundacji Abra Kadabra.
REKLAMA
Dzieci najpierw obserwują sztuczki iluzjonisty, który potem zdradza im tajniki wiedzy i zachęca do zabawy. Dzieci biorące udział w warsztatach przekonują się, że czarodziejskie sztuczki są łatwe do opanowania. Na koniec, kiedy już same potrafią je robić, dostają Dyplom Ucznia Czarnoksiężnika.
Zdaniem pedagogów, dzieci dzięki tej zabawie nabierają pewności siebie i wiary we własne możliwości. Podnoszą samoocenę, łatwiej się koncentrują i chętniej uczą. A do tego - dzięki nowym umiejętnościom i dyplomowi - są bardziej cenione przez równieśników.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP
REKLAMA