Warszawa: ruszył proces Czeczena ws. służby dla Państwa Islamskiego w Syrii

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w środę proces Czeczena oskarżonego o udział w wojnie w Syrii. Mężczyzna potwierdza, że służył w czeczeńskim oddziale w Syrii; zaprzeczył, aby był najemnikiem. Grozi mu do 8 lat więzienia.

2017-10-04, 16:42

Warszawa: ruszył proces Czeczena ws. służby dla Państwa Islamskiego w Syrii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: creationc/freeimages.com/cc

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu na początku czerwca. Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r.

Według odczytanego w środę przez prok. Monikę Mazur aktu oskarżenia mężczyzna brał udział w działaniach zbrojnych w Syrii w okolicy Aleppo i był członkiem czeczeńskiego oddziału kierowanego przez Tarkhana Gazieva.

Oskarżony Kyuri A. - obywatel Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, mający status uchodźcy w Polsce - został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu.

Powiązany Artykuł

Sad Czeczeni wspieranie IS 1200px pap.jpg
Białystok: Czeczeni skazani za wspieranie terroryzmu

- Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - mówił w czerwcu PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wówczas informowano, mężczyźnie zarzucono wtedy także nielegalne posiadanie broni - posiadał on bez wymaganego zezwolenia karabin automatyczny.

"Mam bardzo złe zdanie o Państwie Islamskim"

Akt oskarżenia wspomina wyłącznie o służbie w oddziale Tarkhana Gazieva. - Mam bardzo złe zdanie o Państwie Islamskim, przez nie wszystkich muzułmanów traktuje się jako terrorystów. Ja z Państwem Islamskim w ogóle nie miałem kontaktu - mówił przed sądem oskarżony.

Jak dodał, jeśli grupa, do której należał, angażowała się po którejś ze stron syryjskiego konfliktu, to po stronie Wolnej Armii Syryjskiej i - jak wyjaśniał - walczyła z syryjskimi siłami rządowymi oraz Rosjanami. Zaznaczył, że broni nie posiadał w Polsce; karabin kałasznikow miał w Syrii.

Mówił też, że głównym celem grupy - która funkcjonuje od kilkunastu lat - było "przeczekanie sytuacji politycznej w Syrii" i powrót do Czeczenii.

W śledztwie Kyuri A. mówił, że dwa razy brał udział w ataku na pozycje syryjskich wojsk rządowych. - Byli ranni, ale nikt nie zginął z naszej grupy - dodał. Zapewniał, że nigdy nie był "świadkiem publicznej egzekucji" i nie posiadał materiałów wybuchowych. - Nie nakłaniano mnie do przeprowadzenia zamachu w Europie - podkreślał.

REKLAMA

TVP Info

Propozycja ABW

Jak mówił w Polsce mieszka od 12 roku życia, pracował dorywczo m.in. w firmach ochroniarskich. Do Syrii dostał się poprzez Turcję. Kiedy pod koniec 2014 r. znalazł się ponownie w Turcji został zatrzymany przez tamtejszą policję i deportowany do Gruzji. W 2015 r. wrócił do Polski.

Powiedział też, że około dwa lata po jego powrocie, a przed zatrzymaniem, funkcjonariusze ABW mieli zaproponować mu współpracę. - Odmówiłem, bo nie chciałem mieć problemów - dodał.

Powiązany Artykuł

kajdanki 1200 free.jpg
Miał walczyć dla Państwa Islamskiego. Czeczeński uchodźca zatrzymany

Sąd planuje w tej sprawie przesłuchać czterech świadków - chodzi o osoby narodowości czeczeńskiej mogące mieć wiedzę nt. pobytu oskarżonego w Syrii. Kolejne terminy rozpraw wyznaczono na 31 października i 23 listopada. Sąd w środę przedłużył oskarżonemu areszt do 22 grudnia.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

REKLAMA

Śledztwo prokuratury

Śledztwo w sprawie prowadził Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Prokuratura wcześniej wyjaśniała, że z Kodeksu karnego wynika możliwość zastosowania polskiego prawa karnego do Kyuri A., który nie posiada polskiego obywatelstwa i popełnił zarzucane mu przestępstwo poza granicami Polski. Zgodnie bowiem z przepisami "ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą czynu zabronionego (...), jeżeli czyn zabroniony zagrożony jest w polskiej ustawie karnej karą przekraczającą dwa lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa w Polsce i nie postanowiono go wydać". "Przepis ten ustanawia tzw. zasadę odpowiedzialności zastępczej" - przypominała prokuratura.

- Możliwości ścigania w Polsce cudzoziemca w ramach zasady odpowiedzialności zastępczej wymaga spełnienia tzw. zasady podwójnej karalności. Oznacza ona, że czyn musi być zabroniony zarówno w Polsce, jak i miejscu jego popełnienia. Analiza prawodawstwa syryjskiego wykazała, że czyny, o które oskarżono Kyuri A., stanowią przestępstwo także na terenie Syryjskiej Republiki Islamskiej - zaznaczała.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej