Rolnicy, którzy przekazali gospodarstwo, dostaną wsparcie od ARiMR-u. Jeszcze dwa tygodnie na złożenie wniosku

Do 24 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie trwało przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy rolnikom, którzy decydują się na przekazanie gospodarstwa innym producentom rolnym. Wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR-u.

2017-10-10, 17:26

Rolnicy, którzy przekazali gospodarstwo, dostaną wsparcie od ARiMR-u. Jeszcze dwa tygodnie na złożenie wniosku
Do 24 października rolnicy, którzy zdecydowali się przekazać innemu rolnikowi swoje gospodarstwo, mogą składać wnioski o wsparcie z ARiMR. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Tomaszem Kułakiem (ARiMR) rozmawia Dariusz Kwiatkowski
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Organizacji Producentów w ARiMR Tomasz Kułak, z tej formy wsparcia mogą skorzystać pełnoletni rolnicy wpisani do ewidencji producentów, którzy uczestniczą w programie określanym mianem systemu dla małych gospodarstw. Rolnik taki musi zobowiązać się do przekazania gospodarstwa na rzecz przejmującego. Otrzymujący wsparcie nie będzie mógł prowadzić działalności rolniczej co najmniej przez pięć lat. Jest też zobowiązany do tego, aby wyrejestrować się z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nowe gospodarstwo, pod warunkiem...

W województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest większa od średniej krajowej, powierzchnia gospodarstwa powstałego w wyniku przejęcia od beneficjenta musi być równa co najmniej średniej powierzchni w danym województwie. W województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest mniejsza niż średnia krajowa, tam gospodarstwo przejmującego, w wyniku całej operacji musi osiągnąć powierzchnię równą przynajmniej średniej krajowej.

Przy ocenie wniosków system punktowy

Ocena wniosków  o pomoc przeprowadzana będzie według określonych kryteriów. Im większa jest powierzchnia  przekazywanego gospodarstwa, tym więcej punktów można otrzymać. Drugie kryterium dotyczy powierzchni gospodarstwa  należącego do przejmującego. Im jest ona mniejsza w początkowej fazie przedsięwzięcia, tym więcej punktów jest przyznawanych. Na dodatkowe punkty można liczyć w przypadku, kiedy przejmujący gospodarstwo ma mniej niż czterdzieści lat, czyli można go uznać za młodego rolnika. Wnioskodawca musi zdobyć przynajmniej dwa punkty, aby móc liczyć na uzyskanie pomocy (przy spełnieniu wszystkich innych kryteriów).

Wsparcie w ramach omawianego działania, uzależnione jest od tego, jaka była skala pomocy udzielonej rolnikowi w 2015 roku w ramach systemu dla małych gospodarstw. Stanowi to podstawę do wyliczenia kwoty wsparcia. Maksymalnie będzie można otrzymać czterokrotność stu dwudziestu procent kwoty pomocy jaką rolnik miał przyznaną w 2015 roku. Maksymalna stawka pomocy w systemie małych gospodarstw wynosiła wówczas 1250 euro.

REKLAMA

Nabór wniosków rozpoczął się 25 września.

Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej