Katy Carr. Wstęga Pamięci Tour 2017

W listopadzie 2017 roku brytyjska wokalistka, multiinstrumentalistka Katy Carr, artystka z polskimi korzeniami, występuje w cyklu koncertów o wspólnej nazwie Wstęga Pamięci Tour 2017, zadedykowanych "W hołdzie Niepodległej i żołnierzom AK". 

2017-11-10, 11:00

Katy Carr. Wstęga Pamięci Tour 2017
"Katy Carr Wstęga Pamięci Tour 2017" . Foto: Strona www Fundacji Wstęga Pamięci. Print screen

Koncerty te poświęcone są tym wszystkim, którzy bohatersko walczyli o niepodległość i wolność Polski. Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Katy Carr jest artystką wielokrotnie nagrodzoną na polu artystycznym, z dorobkiem 6 albumów płytowych. Za pośrednictwem swojej muzyki stała się ona ambasadorką polskiej historii.
Jej ostatnie albumy płytowe to Paszport (2012) i Polonia (2015), inspirowane wydarzeniami historycznymi, tragedią Polaków w okresie II wojny światowej. W swojej twórczości artystycznej Katy Carr zainspirowała się z pasją historią Polski i dzięki swojej muzyce z oddaniem kultywuje przyjaźń pomiędzy Wielką Brytanią i Polską.

W 2015 roku Katy Carr została nagrodzona honorowym członkostwem Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Za swój dorobek muzyczny i humanitaryzm została uhonorowana w 2016 roku medalem „Pro Patria”.

W roku 2017 Katy Carr rozpoczyna cykl koncertów w ramach ”Wstęga Pamięci Tour 2017” występami w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz w Luxemburgu .

REKLAMA


. .

Cykl koncertów z solowym udziałem brytyjskiej artystki stanowi także hołd z okazji 75. rocznicy powstania Armii Krajowej, oddając cześć weteranom i kombatantom a w szczególności inicjatorom idei powstania pomnika AK w Krakowie. Pomnik AK to szczególny testament pokolenia kombatantów AK, dzieło architektoniczno-rzeźbiarskie projektu Alexandra Smagi, które zostanie odsłonięte w maju 2018 roku i stanie u stóp Wawelu.

Koncerty „Wstęga Pamięci Tour” mają podkreślić i zwrócić uwagę na nieustanną wielką przyjaźń między dwoma aliantami II wojny światowej, przyjaciółmi nie tylko na polu bitwy ale i kultury, muzyki, nauki , jakimi stały się Wielka Brytania i Polska na przestrzeni stuleci.

- Jestem zaszczycona, że mogę wystąpić w cyklu Wstęga Pamięci Tour 2017 i zaśpiewać w hołdzie wielkim bohaterom i bohaterkom walczącym o wolność i niepodległość Polski. Popieram gorąco koncept tego cyklu, który powstał aby uhonorować i podkreślić ciągłość historyczną walk o odzyskanie ojczyzny wolnej. Wiemy, że Polska przez 123 lata zniknęła z mapy świata od 1795- 1918 roku, cierpiąc wpierw pod zaborami obcych mocarstw a później pod okupacją niemiecką i radziecką.
Moje utwory i piosenki poświęcone są właśnie tej odrodzonej, Niepodległej Polsce, jej skarbom kultury, jej bohaterom, aby pamięć o nich nadal żyła i nie uległa zatarciu - mówi Carr.

Podczas koncertów usłyszą Państwo piosenki z albumu Paszport i Polonia inspirowane postaciami największych polskich patriotów oraz polskimi pieśniami jak np. „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” , "Biała róża” i inne.

REKLAMA

Armia Krajowa to największa armia Polskiego Państwa Podziemnego w Europie, licząca ponad 300 tysięcy żołnierzy. Jej osiągnięcia na polu walki II wojny światowej, postaci dowódców, bohaterskich żołnierzy, jednostka Cichociemnych, działalność na zasadzie struktury tajnej i podziemnej to niezbite fakty historyczne, słabo znane poza granicami Polski. Niewiele osób, poza Polakami, może sobie wyobrazić, że Polska mimo okupacji niemieckiej, dzięki utworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego, miała własny rząd, armię, struktury państwowe, edukacyjne takie jak szkoły i uniwersytety, prawodawstwo,organizacje pomocy Żydom oraz Żegota-specjalna organizacja poświęcona ochronie Żydów.

Nieznajomość tego okresu historii Polski przez cudzoziemców wynika z tego, że Polska po 1945 roku na mocy Paktu w Jałcie znalazła się za tzw. Żelazną Kurtyną i przeszła w strefę ZSRR, tracąc swoje przedwojenne ziemie i granice. Niektórzy historycy uznają, że z AK współpracowało ponad 2 mln ludzi, inni przyjmują tezę, że cała Polska brała udział pomagając AK w walce z dwoma okupantami. Nie zapomnijmy, że do szeregów konspiracyjnej, podziemnej armii dołączyło także wielu cudzoziemców z USA, Kanady, Afryki, a nawet z Azji.

Z tych względów, cykl koncertów „Wstęga Pamięci Tour 2017”, inicjatywa Fundacji Wstęga Pamięci –Ribbon of Memory, jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem dla upamiętnienia bohaterów Armii Krajowej, kontynuatorów idei niepodległościowej w walce o odzyskanie wolności przez Polskę.

„Polonia” – płyta Katy Carr - inspirowana jest utworem Sir Edwarda Elgara , kompozycji dedykowanej Ignacemu Paderewskiemu w geście braterskim i patriotycznym. Tytuł utworu muzycznego Polonia pochodzi od gestu oddania i lojalności Sir Edwarda Elgara w stosunku do swojego bliskiego przyjaciela, kompozytora, późniejszego prezydenta Polski, Ignacego Paderewskiego (GBE – Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego) i polskiego Orderu Orła Białego. Elgar napisał swój utwór pt. Polonia w 1915 roku, dokładnie 100 lat temu, z myślą o Funduszu Na Rzecz Polskich Ofiar (Polish Victims Relief Fund).

REKLAMA

Utwory na albumie CD Katy Carr „Polonia” opisują wyczyny i sylwetki wielkich polskich bohaterów walczących za wolność oraz budujących przyjaźń polsko-brytyjską.

materiały promocyjne

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej