Trendy Kultury: Zwiedzanie centrum naukowo-kulturalnego EC1 w Łodzi

Interaktywna wystawa „Leonardo da Vinci - energia umysłu” w EC1 w Łodzi prezentuje maszyny zaprojektowane przez włoskiego artystę. Z kolei na wystawie „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie” można m.in. obejrzeć zrekonstruowany biopleograf - aparat kinematograficzny skonstruowany w 1898 roku przez polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego. O wystawach mówili w audycji trendy Kultury Michał Kędzierski z EC1 Łódź — Miasto Kultury oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1  Rafał Syska.

2018-01-04, 09:00

Trendy Kultury: Zwiedzanie centrum naukowo-kulturalnego EC1 w Łodzi
Wystawę „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” będzie można obejrzeć do 03.06.2018. Foto: ec1lodz.pl

Posłuchaj

03.01.2018 Michał Kędzierski i Rafał Syski o EC1 w Łodzi
+
Dodaj do playlisty

W budynku zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 w Łodzi otwarto Centrum Nauki i Techniki. Jego powierzchnia wystawiennicza to ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie EC1 Łódź – Miasto Kultury to instytucja kultury, a kiedyś była to pierwsza komercyjna elektrownia, założona w 1907 roku.

Jak podkreślał Michał Kędzierski, decyzja o transformacji obiektów poprzemysłowych EC1 na instytucję kultury została podjęta w 2008 roku. - EC1 to miejsce wyjątkowe pod względem urok architektonicznego i dbałości o estetykę przemysłowych przestrzeni. Po restauracji budynek robi wrażenie i wpasowuje się w funkcje kulturalną jako miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Działamy z planetarium od dwóch lat – od początku 2018 roku będzie tu działało największe pod względem powierzchni wystawienniczej centrum nauki w całym kraju – mówił przedstawiciel EC1.

W Centrum można oglądać trzy interaktywne wystawy poświęcone między innymi przetwarzaniu energii, czy kosmosowi. Wykorzystano w nich najnowocześniejszą technikę, taką jak mapping laserowy.

Według gościa Polskiego Radia 24 z kolei z twórczości Leonarda da Vinci na wystawie zostały wybrane pewne bloki. – Da Vinci wracał do swoich projektów, rewidował koncepcje. Pokazujemy kim był Leonardo, rozwiewamy mity wokół niego i pokazujemy go na tle epoki renesansowej. Postać Leonarda wciąż wysuwa się na pierwszy plan epoki – powiedział Kędzierski.

REKLAMA

Zdaniem Rafała Syski w Polsce też byli ludzie o talencie porównywalnym z renesansowym artystą. – Postanowiliśmy opowiedzieć o czterech wielkich artystach i wynalazcach. Da Vinci łączył naukę i sztukę, nasi twórcy tak samo. Jan Wnęk, który jako pierwszy latał, a także tworzył rzeźby. Czesław Tański, który stworzył śrubowiec, zapowiadający helikopter, a jednocześnie malował obrazy. Kazimierz Prószyński wynalazca i pionier kina, który sam tworzył filmy – stwierdził historyk filmu.

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24 Narodowe Centrum Kultury Filmowej zacznie działać pełną parą na przełomie 2019-2020 roku. – Wtedy będą miały premierę trzy interaktywne wystawy, które nie będą miały porównania z innymi wystawami na świecie. To będzie zupełnie nowa jakość mówienia o kinie i audiowizualności. Wtedy też otworzymy mediatekę, w której będzie można korzystać z filmu, jak i badać najnowsze technologie audiowizualne. Chcemy myśleć czym będzie kino w przyszłości – przekonywał Syska.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

REKLAMA

Polskie Radio 24

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 03.01.2018

Godzina emisji: 22:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej