Lekarz z Zakopanego wypracował metodę diagnozy raka

2010-04-03, 08:09

Lekarz z Zakopanego wypracował metodę diagnozy raka

Nowatorską, mało inwazyjną i precyzyjną metodę diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuc o nazwie TEMLA opracował i z powodzeniem stosuje lekarz z Zakopanego dr hab. Marcin Zieliński.

Wybitny belgijski torakochirurg, Paul E. Van Schil w swojej publikacji napisał, że TEMLA (Transcervical Extended Mediastinal Lymphadenectomy) stanowi najdokładniejszą metodę oceny śródpiersia i powinna być obecnie uznana za "złoty" standard. Van Schil porównał odkrycie Zielińskiego do odkrycia "świętego Grala torakochirurgii".

Nacięcie na szyi

Nowa metoda diagnozowania polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na szyi pacjenta i usunięciu przez nie węzłów chłonnych z klatki piersiowej.

Dzięki zastosowaniu metody TEMLA, można określić, czy w węzłach chłonnych klatki piersiowej są przerzuty nowotworu. "Po zastosowaniu tej metody, można stwierdzić, czy ewentualna operacja wycięcia guza płuca przyniesie pacjentowi korzyść czy nie" - powiedział PAP dr Zieliński.

Zdaniem Zielińskiego, TEMLA to metoda bezpieczna i mało obciążająca pacjenta. "Ta metoda diagnozowania jest zdecydowanie najdokładniejsza ze wszystkich znanych metod, które się stosuje" - ocenił.

Jak powiedział, chętnych chirurgów do stosowania TEMLI jest coraz więcej. W zakopiańskim Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc, którego dyrektorem jest Zieliński, nową metodę diagnozowania poznało już kilkudziesięciu chirurgów z całego świata, między innymi specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Doktor Zieliński, jako pierwszy polski chirurg został zaproszony do wygłoszenia wykładu na temat zabiegu TEMLA w trakcie zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Torakochirurgicznego. Wykonał on też szereg operacji, prezentując swoją metodę na świecie.

Ostatnio dr Zieliński wraz ze swoim zespołem uczył metody TEMLA lekarzy z Ameryki Południowej. Metoda Zielińskiego jest już stosowana przez kilkunastu chirurgów na całym świecie. W Polsce metoda TEMLA jest wciąż mało znana, oprócz chirurgów z zakopiańskiego Szpitala Chorób Płuc, stosują ją tylko trzy ośrodki: w Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie.

ag, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej