Fed utrzymał główną stopę proc. w przedziale 1,25-1,50 proc., oczekuje wzrostu inflacji w 2018 r.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,25-1,50 proc. - podano w komunikacie. Fed oczekuje dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych i wzrostu inflacji w 2018 r.
2018-01-31, 21:27
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami.
Fed oczekuje „kolejnych” podwyżek stóp
Fed oczekuje, iż "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych”. Sformułowanie "kolejne" zostało dodane w stosunku do poprzedniego komunikatu.
Fed oczekuje umiarkowanej aktywności w gospodarce
"FOMC spodziewa się, że wraz z kolejnymi stopniowymi zmianami w polityce monetarnej aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy pozostanie mocna" - napisano w komunikacie.
Ścieżka stóp procentowych, według Fed, zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki w zależności od napływających danych makro.
Fed będzie obserwował rozwój sytuacji inflacyjnej
Podobnie jak w trakcie ostatnich posiedzeń Fed ocenił, że "krótkoterminowe ryzyka dla perspektyw gospodarczych wydają się zasadniczo zbilansowane, jednak FOMC uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie.
Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje solidny.
Fed liczy na umacnianie się rynku pracy
"Informacje otrzymane przez FOMC od grudniowego posiedzenia sugerują, że rynek pracy dalej się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w solidnym tempie" - napisano w komunikacie.
"Przyrost miejsc pracy, wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje w środki trwałe były solidne, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodano.
90-procentowe prawdopodobieństwo wzrostu stóp w marcu
Według grudniowych projekcji, Fed oczekuje trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 r. i 2019 r. Na bieżący rok rynek wycenia niepełne trzy podwyżki, w tym najbliższą, z ponad 90-proc. prawdopodobieństwem, na marzec.
PKB USA w czwartym kw. 2017 r. wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk vs. 3,2 proc. w poprzednim kwartale - podano w ostatni piątek w pierwszym wyliczeniu. Jeżeli dane nie zostaną zrewidowane, gospodarka USA rozwijała się w całym 2017 r. w tempie 2,3 proc. (1,5 proc. w 2016 r.).
Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w grudniu 2017 r. wyniósł 1,7 proc. rdr, wobec 1,8 proc. w listopadzie. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,5 proc. rdr, wobec 1,5 proc. miesiąc wcześniej. W ostatnich 5 latach deflator PCE przekroczył 2-proc. cel inflacyjny Fed jedynie dwukrotnie.
"W ujęciu rocznym, zarówno ogólny wskaźnik inflacji, jak i inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii nadal pozostają poniżej poziomu 2 proc. (czyli celu inflacyjnego Fed - PAP)" - napisano w komunikacie.
Fed o inflacji: utrzyma się wokół 2-procentowego celu
FOMC spodziewa się, że inflacja w 2018 r. wzrośnie i w średnim okresie ustabilizuje się wokół 2-proc. celu. Poprzednio Fed oceniał, że "inflacja pozostanie nieco poniżej 2 proc. w krótkim terminie".
Dane makro w USA
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 148 tys. To ponad dwukrotnie więcej niż potrzebne jest do wchłonięcia nowych pracowników na rynku (75-100 tys.). Dane za styczeń zostaną podane w najbliższy piątek - konsensus zakłada wzrost liczby etatów poza rolnictwem o 180 tys. Średnia miesięczna payrolss w 2017 r. wyniosła 171 tys. wobec 187 tys. w 2016 r.
Stopa bezrobocia w USA wyniosła w grudniu 4,1 proc. To najniższy odczyt od 17 lat. W całym 2017 r. stopa bezrobocia spadła w sumie o 0,7 pkt. proc.
Ciasny rynek pracy USA do tej pory nie był w stanie wygenerować presji płacowej, która przyczyniłaby się do wzrostu inflacji.
To ostanie posiedzenie Fed pod przewodnictwem Janet Yellen, następnemu będzie przewodniczył Jerome Powell
Styczniowe spotkanie bankierów z Fed było ostatnim, któremu przewodniczyła obecna prezes Janet Yellen. Ekonomistka żegna się z Fed po kilkudziesięciu latach pracy w systemie Rezerwy – jej miejsce 3 lutego zajmie Jerome Powell, obecny członek zarządu Fed. Pierwsza konferencja prasowa nowego szefa Rezerwy odbędzie się po posiedzeniu w dniach 20-21 marca.
Zgodnie z coroczną rotacją, prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2018 r. objęli: John Williams z Fed San Francisco (umiarkowany jastrząb), Loretta Mester z Fed Cleveland (zdecydowany jastrząb), Raphael Bostic z Fed Atlanta (centrysta) oraz Thomas Barkin, prezes Fed Richmond (brak publicznych wypowiedzi).
Prawo głosu w FOMC stracili gołębie Neel Kashakri (Fed Minneapolis) oraz Charles Evans (Fed Chicago), a także centrysta Patrick Harker (Fed Philadelphia) i Robert Kaplan (Fed Dallas).
REKLAMA
Fed podwyższył stopy procentowe w grudniu 2015 r.
Fed podwyższył stopy procentowe w grudniu - po raz piąty cyklu zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczętego w grudniu 2015 r.
Protokół ze styczniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 22 lutego.
Analitycy nie spodziewali się niespodzianek
− Największy wpływ na rynek walutowy będzie miał komunikat po posiedzeniu FOMC, . Rynek oczekuje deklaracji, że w marcu Fed podniesie stopy procentowe. Naszym zdaniem, retoryka nie będzie jednak na tyle jastrzębia, by zatrzymać osłabienie dolara" - oceniał w środe rano Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego.
mBank: dzisiejsze posiedzenie Fed nie wstrząśnie rynkiem
Jak komentują analitycy mBanku, po tym, jak Donald Trump nie zapewnił wsparcia amerykańskiej walucie, rynek będzie w dniu dzisiejszym skupiał się na decyzji FOMC.
„Styczniowe posiedzenie Fed, któremu po raz ostatni przewodniczy Janet Yellen powinno należeć do tych bardziej nudnych. Zakończy się tylko komunikatem, który nie powinien być przełomowy z punktu dalszej ścieżki stóp procentowych. Jeśli istnieje jakakolwiek przestrzeń do zaskoczeń, to nie należy jednak lekceważyć szans na zaostrzenie retoryki ze względu na zmiany w systemie podatkowym. Mimo ryzyk z tym związanych nie wydaje się, aby dzisiejsze posiedzenie było kluczowym z punktu dolara amerykańskiego wydarzeniem, czytaliśmy w komunikacie banku.
REKLAMA
Podobnie oceniali analitycy Banku Millennium. Ostatnia decyzja Fed pod przewodnictwem J.Yellen powinna przynieść utrzymanie stóp procentowych oraz dotychczasowej retoryki. Niewykluczone jednak, iż bankierzy centralni zdecydują się zapowiedzieć marcową podwyżkę stóp procentowych, którą rynek wycenia już w pełni, piszą w komunikacie.
NRG, komunikat mBank, Bank Millennium, PAP, jk
REKLAMA