Zapłacą karę za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Rząd zaakceptował przepisy, które zmieniają zasady wykonywania orzeczeń sądowych, dotyczących kontaktów z dzieckiem w przypadku sporu na tym tle między jego opiekunami.
2010-04-27, 14:57
Rząd zaakceptował przepisy, które zmieniają zasady wykonywania orzeczeń sądowych, dotyczących kontaktów z dzieckiem w przypadku sporu na tym tle między jego opiekunami.
Nowe regulacje czynią postępowanie sądowe w takich sprawach bardziej skutecznym i prostszym. Wszystkie propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało dwuetapową procedurę wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem. W pierwszym etapie postępowania sądowego rodzic, który utrudnia drugiemu opiekunowi takie kontakty, zostanie ostrzeżony, że będzie musiał mu z tego tytułu zapłacić określoną sumę pieniędzy.
Jeśli jednak nadal będzie utrudniał lub ograniczał te spotkania, to w drugim etapie postępowania sądowego, na wniosek uprawnionego, sąd nakaże wypłatę tych pieniędzy.
Jak mówił wcześniej sędzia Robert Zegadło z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego kara pieniężna nie będzie miała górnej granicy. Jej wysokość będzie ustalona w orzeczeniu rozwodowym ustalającym kontakty z dzieckiem.
REKLAMA
Podobny system egzekucji prawa do spotykania się z dziećmi istnieje w niektórych państwach Unii Europejskiej - mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Upowszechnienie podpisu elektronicznego
Rząd przyjął także we wtorek nowelizację ustawy o podpisach elektronicznych, która zakłada większe upowszechnienie używania podpisu elektronicznego.
Projekt ustawy rozszerza zakres stosowania podpisu oraz samą gamę podpisów. Obok dwóch istniejących, czyli zwykłego i bezpiecznego, pojawi się jeszcze podpis zaawansowany, który nie będzie wymagał posiadania specjalnej karty oraz podpis osób prawnych.
Ponadto ustawa przewiduje stosowanie pieczęci elektronicznej, koniecznej do wystawiania faktur elektronicznych. Podstawą składania podpisu będzie wydanie zwykłego lub kwalifikowanego certyfikatu.
REKLAMA
kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),premier.gov.pl,
REKLAMA