"Relacje polsko-litewskie są uwikłane w problem rozbieżności interesów"

Trwa trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. O stosunkach polsko-litewskich mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Jan Żaryn.

2018-02-16, 11:51

"Relacje polsko-litewskie są uwikłane w problem rozbieżności interesów"
Prezydent RP Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite podczas ceremonii powitania w Pałacu Prezydenckim w Wilnie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

16.02.18 Prof. Jan Żaryn o wizycie prezydenta Dudy na Litwie.
+
Dodaj do playlisty

Spotkania z Polakami na Litwie, obchody stulecia odbudowy Państwa Litewskiego oraz spotkanie z prezydent tego kraju Dalią Grybauskaite to główne punkty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie.

Okazją do wizyty są zaplanowane na piątek uroczystości 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego. W sobotę prezydent Andrzej Duda odbędzie dwustronne rozmowy z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, odwiedzi też Cmentarz na Rossie.

Spotkanie prezydentów Polski i Litwy ma być szansą na przedyskutowanie kwestii dotyczących współpracy gospodarczej, polityki unijnej i bezpieczeństwa. Polska chce, by Litwa poparła starania Warszawy dotyczące reorganizacji dowództw NATO.

Jak stwierdził prof. Jan Żaryn, "niewątpliwie relacje polsko-litewskie są w dużej mierze uwikłane w problem rozbieżności interesów".

REKLAMA

- Jako państwo polskie jesteśmy zobowiązani by podtrzymywać polskość na Litwie. Państwo polskie i Polacy tam mieszkający są zainteresowani tym, by krzewić polskość, bo to nasz moralny obowiązek także wobec przeszłych pokoleń. Nie chcemy uciekać jako naród historyczny od własnego dziedzictwa kulturowego – tłumaczył gość.

Wyjaśnił, że z drugiej strony są interesy zrozumiale z punktu widzenia państwa litewskiego. – Litwa przeżywa ogromne problemy m.in. kulturowe, demograficzne, tożsamościowe i bez wątpienia stara się poszerzyć instrumentami państwa, m.in. na terenie edukacji, proces lituanizacji – wyjaśnił.

Prof. Jan Żaryn odniósł się także do ustawy o IPN-ie. - Opadła temperatura sporu podniesiona na wysoki szczebel z racji reakcji ambasador Izraela w Polsce i wielu środowisku żydowskich. Bez wątpienia jesteśmy suwerennym państwem, które dyktuje swoje wewnętrzne prawo i w związku z tym nie ma powodu, by inne państwa próbowały używać jakichkolwiek znamion szantażu oceniając i dyktując nam warunki istnienia – zaznaczył gość.

Jego zdaniem, "widać wyraźnie, że ofensywa polskiej dyplomacji - także wychodząca z wewnątrz Polski jeśli chodzi o dyskusję historyczną - spowodowała, że się cofnięto". - To uczy, byśmy jako Polacy nie wstydzili się własnej prawdy o historii, o przeszłości, byśmy byli zdecydowanymi obrońcami naszych przodków, w tym dziedzictwa Polskiego Państwa Podziemnego i pracy, jaką wykonywał rząd polski na uchodźstwie – tłumaczył senator PiS.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

W Polskim Radiu 24 o obchodach 100-lecia odbudowy litewskiej państwowości mówił Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

____________________

Data emisji: 16.02.18

Godzina emisji: 10:15; 14.15

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej