Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku
Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
2018-02-17, 14:00
Posłuchaj
Front Odrodzenia Polski oraz Rada Pomocy Żydom „Żegota. To właśnie do powstania tych organizacji przyczyniła się Zofia Kossak-Szczucka. Pisarka współredagowała również pierwsze pismo podziemne „Polska Żyje”. Za swoją działalność aresztowana przez gestapo i wywieziona do KL-Auschwitz-Birkenau. Po uwolnieniu brała udział w Powstaniu Warszawskim.
– Jej osoba ma już swoje stałe miejsce w polskiej historii, ale również w literaturze. Niestety w ostatnich latach została nieco zapomniana. W czasach komunizmu stworzono na jej temat wiele krzywdzących opinii, które przedstawiały ją jako marną pisarkę. Była wielką patriotką, która w silny sposób utożsamiała się z wiarą katolicką. To komunistom przeszkadzało i dla ówczesnych władz była niewygodna. Niestety po 1989 roku nie przywrócono jej godnego miejsca w panteonie zasłużonych Polaków – ocenił senator PiS Artur Warzocha.
Więcej na temat postawy i zasług Zofii Kossak-Szczuckiej w całej audycji.
Audycję „Utracone, Odzyskane” prowadziła Magdalena Ogórek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
____________________
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 17.02.18
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA
REKLAMA