Afganistan: seria ataków na siły bezpieczeństwa. Talibowie i Państwo Islamskie

Osiemnastu afgańskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych, w ataku talibskich bojowników na ich posterunek w powiecie Bala Buluk w prowincji Farah na zachodzie kraju - poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Afganistanu. Na miejsce wysłano posiłki.

2018-02-24, 12:50

Afganistan: seria ataków na siły bezpieczeństwa. Talibowie i Państwo Islamskie

Talibowie zaatakowali posterunek afgańskich sił rządowych w nocy z piątku na sobotę - sprecyzował rzecznik resortu obrony Dawlat Waziri, nie podając więcej szczegółów.

Tymczasem zamachowiec samobójca wysadził się w sobotę w powietrze w stolicy kraju Kabulu, zabijając co najmniej dwie osoby i raniąc siedem. Do ataku przeprowadzonego w dzielnicy ambasad przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Natomiast w dwóch oddzielnych atakach samobójczych w prowincji Helmand na południu kraju zginęło co najmniej trzech członków sił bezpieczeństwa - poinformował przedstawiciel lokalnych władz, na którego powołuje się agencja Associated Press. 

W pierwszym ataku na bazę wojskową w powiecie Nad Aali zginęło dwóch żołnierzy, a jeden został ranny. Żołnierzom udało się zastrzelić zamachowca, który siedział za kierownicą, ale jego samochód uderzył w teren bazy. Z kolei w drugim samobójczym ataku niedaleko bazy wojskowej w stolicy Helmandu, mieście Laszkargah, zginął jeden strażnik, a siedmiu cywili zostało rannych. 

REKLAMA

Zarówno do ataku w Farah, jak i w Helmandzie przyznał się rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi.

Przemoc nasiliła się w Afganistanie, odkąd prezydent USA Donald Trump przedstawił w sierpniu ub.r. bardziej agresywną strategię; dowodzone przez USA siły przeprowadzają więcej ataków lotniczych, a talibowie odpowiadają zamachami bombowymi, zasadzkami i najazdami na siły bezpieczeństwa.

Według niedawno opublikowanego raportu BBC obecnie w Afganistanie bardziej aktywni niż kiedykolwiek wcześniej są dżihadyści z IS, aczkolwiek nadal są mniej wpływowi niż talibowie. Według ONZ prawie dwie trzecie wszystkich ofiar (65 proc.) w Afganistanie w 2017 roku przypisywanych jest rebeliantom, w tym 42 proc. - talibom, 10 proc. - dżihadystom z IS, a 13 proc. - niezidentyfikowanym napastnikom. 13 proc. ofiar przypisuje się afgańskim siłom rządowym, a 2 proc. siłom międzynarodowym. 

Pod koniec stycznia w potężnej eksplozji ambulansu wyładowanego materiałami wybuchowymi w dzielnicy zagranicznych ambasad i budynków rządowych w Kabulu zginęły co najmniej 103 osoby, a 235 zostało rannych; był to najkrwawszy akt terroru w afgańskiej stolicy od maja 2017 roku, gdy w eksplozji przy ambasadzie Niemiec życie straciło 150 osób. Z kolei 20 stycznia także w Kabulu doszło do ataku na hotel Intercontinental, w którym zginęło 40 osób, w tym 25 Afgańczyków i 15 cudzoziemców. Do obu zamachów przyznali się talibowie.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej