"Szklane negatywy" – digitalizacja unikatowej kolekcji w gdańskim muzeum
Muzeum Narodowe w Gdańsku przeprowadziło digitalizację 700 szklanych negatywów, wykonanych przed II wojną światową. Stanowią one część unikatowej kolekcji, dokumentującej m.in. dawne zbiory gdańskiego Muzeum Miejskiego. O projekcie mówiła w audycji Utracone, Odzyskane autorka Projektu Magdalena Podgórzak.
2018-03-17, 13:48
Posłuchaj
Utrwalone na szkle fotografie ukazują m.in. obiekty ze zbiorów Muzeum Miejskiego, widoki Gdańska i okolic, zabytki z kościołów, szkice, rysunki i plany architektoniczne, jak również reprodukcje z albumów o sztuce.
Według Magdaleny Podgórzak digitalizacja dostarczyła wielu ciekawych materiałów badawczych. – "Szklane negatywy" to fotografie i ich negatywy utrwalone na szkle, które powstały w latach 1919-1942. Przedstawiają one zarówno obiekty z dawnej kolekcji muzeum, jak i widoki oraz zabytki Gdańska. Dzięki digitalizacji otrzymujemy fotografie w formie pozytywu i możemy im się dokładnie przyjrzeć. Zabezpieczamy obiekty, które są zabytkiem. Wiemy, że tych negatywów było 10 tys., przeprowadziliśmy dotychczas digitalizację 1700 fotografii, a na terenie muzeum znajduje się łącznie 2700 negatywów. Pozostałe zostały wywiezione podczas wojny, część z nich na pewno została zniszczona – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Efekty projektu zostały opublikowane na stronie: szklanenegatywy-mng.pl. W kolejnych latach Muzeum Narodowe w Gdańsku ma w planach dalsze prace związane z badaniem strat wojennych, w tym digitalizację przedwojennych klisz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_______________________
REKLAMA
Data emisji: 17.03.2018
Godzina emisji: 13:16
REKLAMA