Na Wielkanoc wydamy w tym roku więcej

Wielkanoc w tym roku będzie droższa. Na żywność wydamy o około 6-7 procent więcej niż przed rokiem - wyliczyli eksperci banku BGŻ BNP Paribas. Według ich szacunków zastawienie świątecznego stołu będzie kosztowało 176 złotych , czyli prawie 11 złotych więcej niż w marcu 2017 roku. W koszyku, jaki wzięli pod uwagę, znalazło się m. in. 30 sztuk jaj, trzy bochenki chleba, 8 kilogramów mięsa i wędlin, kilogram twarogu, 3 kostki masła, 5 kilogramów warzyw i owoców oraz dwa kilo cukru.

2018-03-28, 08:02

Na Wielkanoc wydamy w tym roku więcej
11 proc. badanych osób przyznaje się do "przejadania" swoich oszczędności.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Na Wielkanoc wydamy w tym roku więcej (Piotr Wardziak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Paweł Wyrzykowski, analityk rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, największy wpływ na tegoroczne wydatki będzie miała podwyżka cen produktu najbardziej kojarzonego z Wielkanocą, czyli jaj - trzeba za nie zapłacić o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. To z powodu spadku ich podaży po aferze z wykryciem fipronilu u kur niosek w Europie Zachodniej. Droższe niż rok temu - o około 25 procent - jest także masło. Zdrożały także owoce krajowe - jabłka nawet o 50 procent ze względu na mniejsze ubiegłoroczne zbiory.

Niektóre produkty tańsze, niektóre droższe

Różnie jest z cenami mięsa. Jeżeli ktoś zdecyduje się na przykład na zakup schabu i przygotowanie pieczeni albo pasztetu  to zapłaci nieznacznie mniej niż w  przed rokiem. Droższe o 4-5 procent są natomiast gotowe produkty z wieprzowiny - kiełbasy czy szynki. W podobnej skali - o 6 procent - podrożał drób.
Jak wskazuje Paweł Wyrzykowski, na osłodę pocieszyć się będzie można niemal niezmienionym kosztem świątecznego sernika. To ze względu na tańszy nawet o 1/3 cukier i te same ceny mąki i twarogu.

Wydamy więcej

 
W tym roku Polacy wydadzą na Wielkanoc średnio 526 złotych na osobę, o 126 zł więcej niz rok temu - wynika z badania przeprowadzonego dla firmy Provident.  Ekspert ds. badań rynkowych w tej firmie Anna Karasińska podkreśla, że większe wydatki to częściowo zasługa lepszej sytuacji finansowej Polaków. Najmniej - poniżej 200 złotych - wydadzą seniorzy i osoby samotnie.
 
Według badania  większość Polaków zamierza spędzić Wielkanoc w tradycyjnie - w domu z najbliższymi - tak deklaruje ponad 70 procent pytanych. Czterech na dziesięciu planuje odwiedzić rodzinę lub znajomych. Tylko 2 procent w czasie świąt wyjedzie na wypoczynek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Piotr Wardziak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej